Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar

Genç ve bakımlı görünmenin sırrı, cildimizle ilgilenmekten geçiyor. Bakımlı ve güzel bir cilt için de temizlemek şart. Doğru bir ürün ve uygulama ile hayalimizdeki cilde kavuşabiliriz. Lakin çoğumuz cildimize iyi bakmaya ve elimizden geleni yapmamıza rağmen bazı hatalar yapıyoruz. Şimdi birlikte cildimizi temizlemeye çalışırken yaptığımız hatalar bir bakalım ve hangi hataları sizde uyguluyorsunuz görelim.

yüz-temizliği-nasıl-yapılmalı

Cildi fazla yıkamak

Cildimizin bir yağ seviyesi bulunmaktadır. Eğer siz her canınız istediğinde cildinizi temizlemeye girişiyorsanız, bu olağan dengeyi değiştirip bozabilirsiniz. Fazla temizlendiğiniz cildi tahriş edebilirsiniz. Yağ seviyesi değişip bozulduğundan dolayı kötü bir görünüm oluşturabilir. İhtiyaç olmadığı sürece cildinizde bakım ürünlerini kullanmayın.

Aşırı peeling uygulamak

Herkesin bilip uyguladığı gibi peeling cildin üzerindeki ölü deriyi atmamıza yarar sağlayan bir yöntem olmaktadır. İster özel peeling kremleri kullanabilir, isterseniz yüz kesesi yapabilirsiniz. Bu işlem cildinizi temizleyip ferahlatmak ve gözeneklerin açılması bakımından oldukça önemlidir. Yalnız fazla miktarda uyguladığınız peeling işlemi cildinize yarardan çok zarara sebep olur. Haftada 2 kereden fazla uygulamamanızı öneririz.

İyi bir şekilde durulamamak

Cildinizi temizlemek için uyguladığınız ürünleri yeteri kadar durulamadığınız durumda gözenekleriniz tıkarsınız ve bu şekilde cildinizde zararlara yol açabilirsiniz. Yüzünüzü yıkayıp durulamak için ayıracağınız zaman, günlük uyguladığınız yüz yıkama seansını olduğunca iyi bir hale sokabilir. Alın çizginiz, çene altınız ve yanak kenarlarınız gibi ulaşmada zorluk çektiğiniz yerleri iyi duruladığınıza emin olun.

4

Sıcak su kullanmak

Gözeneklerin açılması için yüzünüzü sıcak su ile yıkıyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Fazla sıcak su doğal yağ seviyesini bozarak cildinize zarar verebilir. Cildinizin kurumasın ya da diğer faktörlerin oluşmasını önlemek istiyorsanız, yüzünüz yıkıyorken ılık su kullanmaya özen göstermelisiniz.

Havlu ile silmek

Yüzünüzü duruladıktan sonra havlu ile kurulama işlemine fazla önem vermiyor olabilirsiniz. Lakin hepimiz bu durumda aynı hatayı uyguluyoruz. Islak cildimizi çabuk bir şekilde kurulamak için havlu ile ovuşturuyoruz. Cildimiz bu yaptığımız hata sonrasında zarar görüyor. Bunu yapmanız yerine havlunuzu yavaş hareketlerle cildinize dokundurup kurulama uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

nemlendirici

Nemlendirici için bir süre beklemek

Cildi temizleyip kuruladıktan sonra bekletmenin yani ona zaman vermenin iyi bir sebep olduğunu düşünebilirsiniz. Lakin yanılıyorsunuz. Cildiniz nem emilimini yükseltmek için yüzünüzü yıkadıktan sonra kreminizi sürebilirsiniz.

Yanlış ürünler satın almak

İyi bir cilt temizliğinin birinci uygulaması başarılı bir temizleyiciye sahip olmaktır. Başarılı bir ürün, cildinizde bulunan kir, yağ ve makyaj kalıntılarından tamamen kurtulabilmelidir. Ancak bunları uygularken cildinizin doğal seviyesini değiştirmemeli ve ihtiyacı olduğu doğal yağları cildinizden uzaklaştırmamalıdır. Sonuç olarak cildinize uygun olmalıdır.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

cilt bakımı, cilt bakımında yapılan hatalar, cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler, cilt bakımında ne yapılır, yüz temizliği için ne yapılmalı, yüz temizliğinde yapılan yanlışlar