Yürüyüşün kalbe faydaları

Sağlıklı yaşam açısından aslında hepimizin egzersiz ve egzersiz yapması gerekirken, iş hayatındaki yoğunluklar yada bakmakla yükümlü olduğumuz çocuklarımızdan dolayı spora ve egzersize ayıracak vakit bulamıyoruz. Rutin bir hayat yaşamak sıkıcı olduğu kadar, hastalıklarna da sebebiyet olmaktadır. Sürekli evle iş arasında mekik dokuyan birisiyseniz yada her gün evde oturmaktan başka yapacak hiç birşeyin yoksa sağlık problemleri kapınızda demektir.

Uzmanlar, spora ve egzersize vakit ayıramayanlara, günde en az 30 dakika yürüyüş yapmalarını önermekteler. Sürekli otur otur nereye kadar. Ülkemizde spora ve egzersize vakit ayıramayan o kadar çok insan var ki, özellikle de tuzu fazla tüketen bir milletiz. Aşırı tuz tüketimi ve hareketsizlik obezite sorununa, obezite hipertansiyona ve hiper tansiyonda kalp-damar hastalıklarına sebebiyet olmaktadır. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak kan basıncının kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.

Kalp hastalıkları çağımızın en sık görülen hastalık türleri arasındadır. Yaşam tarzı kalp hastalıklarının meydana gelmesinde en önemli etkendir. Sağlıklı beslenmemek ve hareketsiz yaşamak kalp-damar sisteminin bozulmasına yol açarak, kalpte ciddi hasarlara sebebiyet olmaktadır. Kan basıncının kontrol altına alınması açısından yürüyüş şart!

]]>