Yumurtada kanserojen madde var mı?

Almanya’da kanserojen diyoksin maddeli yem yiyen tavuklardan alınan yumurtaların piyasaya sürüldüğü iddiası üzerine oluşan endişeli durum, gözleri Türkiye’deki yumurtalara çevirdi. Peki, Türkiye’de durum ne?

Türkiye’deki yumurtaların durumu ile ilgili açıklama Kayseri Tavukçuluk ve Ticaret A.Ş’den geldi.

Kayseri Tavukçuluk ve Ticaret A.Ş.(KAYTAŞ) Genel Müdürü Ahmet Behiç Salt, Almanya’da hayvan yemlerine kansere yol açan kimyasal diyoksin maddesinin karıştığı ve bu yemleri yiyen tavuklardan alınan yumurtaların piyasaya sürüldüğü iddialarının, Türkiye ile bir ilintisinin olamayacağını ve Türkiye’de yem üretiminde diyoksin maddesinin kullanılmadığını belirtti.

Salt, şunları söyledi:

“Türkiye’de üretilen yumurtalarda sağlık açısından hiçbir endişe yoktur. Yumurtalarımız sağlıklı ve hijyenik şartlarda üretilmektedir. Türkiye yumurta üretiminde Avrupa ve Ortadoğu’nun en modern tesislerine sahip bir ülkedir. Kullanılan yemlerin içerisinde kansere yol açtığı iddia edilen diyoksin maddesi bulunmamaktadır.”

Salt, Türkiye’de tüketilen yemlerin tamamının Türkiye’de üretildiğini, yalnızca soya ve mısır ithalatının yapıldığını da ifade ederek, “Türkiye Avrupa ülkelerinden tavuk yemi ithalatı yapmamaktadır. Herkes kolay olsun. Bizim yemlerimiz de yumurtalarımız da gayet sağlıklı. Yemlerde kullanılan soya ve mısır ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığının kontrolünde ithal edilmektedir” diye konuştu.

]]>