Yoğurt meme kanseri riskini azalyıyor

Yoğurtta olan faydalı bakterilerin insan sağlığına çok olumlu etkileri var. Bazı gıdaların meme kanseri riskini azalttığını söyleyen uzmanlar, yoğurtta olan faydalı bakterilerin (probiyotikler) insan sağlığına çok olumlu etkilerinin bulunduğunu, bağırsakları ve sindirim sistemini düzenleyip rahatlattığını söylüyor.

Meme kanserinin en basit ve lezzetli ilacı elinizin altında olan yoğurt… Haftada 3-5 kez az yağlı yoğurt tüketmek, meme kanseri riskini azaltıyor. Protein zengini fasulyenin de kalp krizi ve kanser riskini azalttığı belirtildi…

Yoğurdun mide ülseri ve vajina enfeksiyonu risklerini de azalttığını kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Öcal Kuzum, kadınların domates, kan portakalı ve karpuz gibi likopen zengini gıdaları haftada 3 – 5 kez tüketmelerini öneri etti.

Hücre onarıcı özelliği var

Çilek, böğürtlen, kızılcık ve ahududu gibi meyvelerin anti kanserojen özelliklere sahip ve hücre onarıcı maddeler içerdiğini kaydeden Kuzum, “Antokyanlar meme, mide ve bağırsak kanseri risklerini azaltan önemli antioksidanlar arasındadır. C vitamini ve folik asit açısından çok zengin olan bu meyveler, cildin yaşlanmaya karşı korunmasına da katkıda bulunuyor” ifadesini kullandı.

Fasulye tüketin

Diyet Uzmanı Kuzum, fasulyenin de meme kanseri ve kalp krizi riskini azalttığı yönünde araştırmalar bulunduğunu belirtti. Fasulye protein ve lif açısından da son derece zengin bileşimleriyle, kalp krizi ve göğüs kanseri riskini azaltıyor.

]]>