Yeşil alanlar kalp hastalıklarına iyi geliyor

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, 350 bin kişinin sağlık kayıtlarını inceledi ve “Yeşil alan” yakınında oturmanın sağlığa faydaları konusunda taze bulgular elde etti.

“Yeşil alan” yakınında oturmanın sağlığa faydaları konusunda taze bulgular elde edildi.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, ülke genelinde 195 aile hekiminin takip ettiği 350 bin kişinin sağlık kayıtlarını inceledi.

Araştırmaya dahil edilen kişilerin bulundukları bölgede en az bir yıldır oturmaları şartı arandı.

Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı dergisinde yayımlanan makaleye göre, yeşil alanlara yakın oturmanın 24 ana fiziksel rahatsızlıktan 15′inin önemli miktarde azalmasını sağladığı, bu ortamların özellikle anksiyete bozuklukları ve depresyona iyi geldiği saptandı.

Yeşil alana ne derece yakın oturulduğunun da neticeyi etkilediği belirtildi.

Yeşil alanın en çok faydalı olduğu sağlık sorunları; depresyon, anksiyete, koroner kalp hastalığı, boyun, omuz, sırt, bilek ve el ağrıları, şeker hastalığı, solunum enfeksiyonları, astım, migren, vertigo, mide virüsleri ve idrar yolları enfeksiyonu olarak sıralandı.

Ancak bulgular, yeşil alanın yüksek tansiyona olumlu etkisi bulunmadığını ve yeşil ortamdan 46 ila 65 yaşındakilerin bu yaşın üstündekilerden daha çok etkilendiğini de gösterdi.

Yeşil alanın stresten kurtulmaya yardımcı olduğunu ve sosyal ilişkiler açısından daha çok fırsat sunduğunu belirten araştırmacılar, doğkırmızı ortamda fiziksel egzersiz ve kaliteli havanın da yeşil alanın faydalı olmasını sağlayan unsurlar olabileceğini kaydetti.

]]>