Yeni neslin sağlığı tehlikede

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada; halk sağlığını tehdit eden tatlandırıcıların, yetişen taze neslin geleceğini tehlikeye attığı kaydedildi.

En sevdiğiniz gıdalar hayatınızı tehlikeye atabilir. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, şekerleme, bisküvi ve çikolatalar ile pek çok gıda ürünlerinde kullanılan, nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) kansere davetiye çıkardığını belirterek, NBŞ’li ürünlerin kullanılmaması yönünde aileleri uyardı.

Dünyada, “sağlığa zararlı gerekçesiyle” yasaklanan tatlandırıcıların, her yıl yüzde 50 oranında kota artışıyla Türkiye’ye sokulduğunu ifade eden Gök, şunları kaydetti:

“Başta aspartam olmak üzere, nişasta bazlı şeker ve büyük bir bölümünü çocukların tükettiği şekerleme, bisküvi, çikolatalar ile pek çok gıda ürünlerinde kullanılan NBŞ’ler kansere davetiye çıkarıyor.

Sakın ‘ben mısır şurubu tüketmiyorum’ demeyin. İçtiğiniz kolada, meyve suyunda, gazozda, yediğiniz çikolatada, tatlıda, kekte, pastada, dondurmada kısacası yüzlerce üründe mısırdan alınan şeker kullanılıyor. Çocuklarımız büyük tehlike altında.”

ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede “Siklamat” adı altındaki yapay tatlandırıcıların yasaklandığını belirten Gök, NBŞ’lerin şeker pancarına alternatif olmayacağını vurguladı.

]]>