Yeni doğan bebeklere temastan kaçının

Yeni doğan bebeklerin hastalıklara karşı savunmasız oldukları açısından korunmalarının büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar, bebeğin sağlığı açısından aşırı koruma telaşına girmeden, bazı konulara dikkat etmenin gerekli olduğunu kaydetti.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Filiz Bakar, taze doğan bebeklere fazlaca dokunmanın ve öpmenin, enfeksiyon riski taşıdığını bildirdi.

Yeni doğan bebeklerin cilt enfeksiyonları açısından risk altında olduğunu vurgulayan Bakar, bebeklerin doğduklarında ciltlerinde “vernix kazeoza” adı verilen koruyucu bir tabaka ile doğduklarını, bu koruyucu tabakanın bebekleri hem ısı kaybından, hem de enfeksiyonlardan koruduğunu, ayrıca cildini nemlendirdiğini, bebekleri bu sebeple hemen yıkamadıklarını ve doğumdan 3-4 gün sonra yıkanmasını istediklerini ifade etti.

Doç. Dr. Bakar, hastaneden eve götürüldükten sonra bebekle fazlaca temasa geçilmemesi uyarısında bulunarak, şu bilgileri verdi:

“Yeni doğan bebek, her türlü enfeksiyona açıktır. Bu sebeple bebeğe çok dokunulmasını, öpülmesini istemiyoruz. Yeni doğan bebeklere fazlaca dokunmak ve öpmek enfeksiyon riski taşıyor. Enfeksiyonlu bir kişiden bebeğe enfeksiyon bulaşması kaçınılmazdır. Anne baba dışındaki kişilerin bebeği biraz uzaktan sevmelerini, bebekle fazla temas edilmemesini istiyoruz. Ayrıca bebeğin bulunduğu evde başka odada bile sigara içilmemeli.”

Doç. Dr. Filiz Bakar, bebeğin ne çok sıcak, ne de çok soğuğa maruz kalması gerektiğini vurgulayarak, bebekleri aşırı koruma eğiliminin çok yaygın olduğunu, bebeklerin refleks olarak da sık hapşırdıklarını, bu durumun aileyi üşütmüş olabileceği konusunda tedirgin ettiğini ve bebeğin kat kat giydirildiğine dikkat çekti.

Aşırı giydirilmenin de bebeği huzursuz ettiğini, terlettiğini ve isilik oluşumunu kolaylaştırdığına işaret eden Doç. Dr. Bakar, şunları kaydetti:

“Çok sıcaklarda tek kat giysi gerekli olabilir. Oda sıcaklığı, bebek giyinik iken 22-23 derce civarında olmalıdır. Oda çok sıcak ise klima kullanılabilir lakin bebek direkt klima havasına maruz kalmamalıdır. Bebek, sıcak havalarda her gün yıkanmalıdır. Bebeğin cildi zarar görmesin diye her gün sabun ve şampuan kullanmak yerine bir gün yalnızca suyla, diğer gün sabunla yıkanabilir.

Alt temizliğini de dikkatli yapmak gerekiyor. Bebeklerin altını temizlerken ıslak mendilleri birtakım alerjen maddeler içerdiği açısından önermiyoruz. Ilık suya batırılmış pamuk ile temizlenmesini tercih ediyoruz. Bebekler güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saati dışındaki zamanlarda, 15 dakikalık sürelerle cam arkasından gelen güneşe değil, direkt güneşe çıkarılmalı.”

]]>