Yaşlılıkta fazla kilo iyiymiş

Avustralyalı bilim adamları, yaptıkları araştırmalar sonucu 70 yaş ve üzerindeki aşırı şişman yaşlıların, normal kilolulardan fazla yaşadıklarının gözlemlendiğini belirtiyor.

Amerikan Geriatri Derneği’nin dergisinde yayınlanan çalışmanın, aşırı şişman olmanın kalp hastalığı da dâhil birçok sağlık sorununu desteklediğini iddia yapan araştırmalarla çeliştiği açıklandı.

Batı Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1996 yılında çalışma başladığında 70-75 yaşlarında olan 9 bin 200 kişinin 10 yıllık sağlık verisini inceledi. Araştırmanın yazarlarına göre, Avustralya, Amerika ve İngiltere’den sonra obezlik sıralamasında üçüncü ülke.

Çalışmada, vücut kitle indeksi üzerinde aşırı şişman olma ve obezlik seviyesini tespit ettiklerini belirten araştırmacılar, katısallımcıları “düşük şişman, normal şişman, aşırı şişman ve obez” olmak üzere 4 kategoriye ayırdılar.

Araştırmada, aşırı şişman olanların normal şişman olan insanlardan yüzde 13 daha az hastalık riskiyle karşılaştığı bulundu. Ancak, obez olanlar açısından böyle bir faydasın tespit edilemediği kaydedildi.

Ayrıca, araştırmacılar, hareketsiz olmanın kadınlarda ölüm riskini iki kat, erkeklerde ise dörtte bir oranında arttırdığını buldular.

Zaman

]]>