Yaşlılarda beslenme nasıl olmalı?

Yaşlılık döneminde pek çok sağlık sorununun riski altında olduğumuz açısından yaşlılık döneminde beslenmeye gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde dikkat ettiğimizin iki katı kadar daha fazla dikkat etmeliyiz ki bu sorunlardan kendimizi koruyabilelim. Yaşlılıkta beslenmeye gösterilen titizlik ve düzen sayesinde obezite, şeker hastalığı, kap-damar hastalıkları, inme, kemik ve kas sistemini olumsuz etkileyen rahatsızlıklar ve tüm diğer hastalıklarnın üstesinden gelebilmek mümkün haldedir.Peki yaşlılık döneminde nasıl bir beslenme programı izlenmeli , bu dönemde beslenmede hangi gıdalar yer almalıdır, işte yanıtları.

yaslilikta-beslenme-onerileri

Yaşlılıkta beslenme önerileri

Öncelikle yaşlılık döneminde beslenme düzenli bir biçimde olmalı ve sağlık açısından yararlı olan gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir. Süt, et, sebze ve meyveler yaşlılık döneminde tüketimine ağırlık verilecek gıdalardır. Yaşlılık döneminde kişi genel sağlık durumuna göre beslenme düzenini sağlamalıdır. Güne iyi bir başlangıç açısından ise kesinlikle sabah kahvaltısı ihmal edilmemeli, sigara ve alkol zararlı şeylerden yaşlılıkta uzak durmalı ve ideal kilo oranı korunmalıdır.

Sağlıklı gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir lakin her şeyin fazlasının kötü etki olduğunu da unutmamalı ve sağlıklı bir beslenme programı çizilmelidir. Örneğin et yaşlılık döneminde çok faydalı bir besindir, lakin fazla tüketildiğinde bir takım hastalıklarnı tetikleyebilir. Çünkü yalnızca et ürünlerini ürünlerini tüketmek tek yönlü bir beslenmeye girer ve diğer yiyeceklerden alınması gereken vitamin ve minerallerin vücutta eksikliğine yol açmaktadır. Bu sebeple sağlıklı ve düzenli beslenme çok önemlidir.

Tavuk ve balık etlerinin kırmızı ete göre daha fazla tercih edilmesi önerilir. Sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir ki, yaşlılık döneminde vücudun daha fazla ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller karşılanabilsin.

]]>