Yara sebebiyet geç iyileşir?

Vücudun mütenevvi bölgelerine mütenevvi sebeplerden alınan darbeler sonucunda husule gelen yaralar bir çeşit cilt bozukluğu sorunu olduğundan, hepimiz isteriz ki bu yaralar bir an evvel geçsin ve cilt eski görünümüne dönsün. Yaranın büyüklüğüne, derinliğine ve çeşidine göre her yaranın iyileşme sürecin farklı olmakta, kimi yaralar çok kısa bir sürede iyileşirken, kimisi de çok uzun zamanlar boyunca ciltte kalır.

Hekimler her yaranın ne zaman geçmesi konusunda fikir yürütebilirler. Eğer ki hekimin söylediği süreden çok daha fazla süre geçmesine rağmen yarada bir iyileşme söz konusu olmadıysa, bu yapıda hekime tekrar danışmalı ve yaranın ne derece bu kadar uzun bir süre olmasına rağmen geçmediği araştırılmalıdır. Genellikle vücutta önemli bir yara söz konusu değil ise bu yaralar 7 ile 10 gün içerisinde geçmektedir. Bilhassa da yaraların geç iyileşmesine irinli akıntılar, renk değişimleri ve kaşınma eşlik ediyorsa bu sorun ciddi olabileceği açısından hekime başvurmak açısından çabuk edin.

Yaraların geç iyileşme sebeplerine değinecek olursak birincil ve en ciddi sebep şeker hastalığıdır. Her şeker hastasında yaralar geç iyileşmektedir. Bunun nedeni ise, damar bütünlüğü ve kan dolaşımının düzensiz olması, yaraya ölçülü kan gelmemesidir. Bir diğer sebep ise protein eksikliğidir. Özellikle proteinden yoksun diyet yanlarda husule gelen yaralar geç iyileşmektedir.

Yaralar sebebiyet geç iyileşir?

]]>