Yanlış bilgiler dişlere zarar veriyor

‘Ağrıyı keser’ diye dişe rakı ya da tuz koymak gibi kulaktan dolma bilgilerin zararları ve yanlış bilinen uygulamalar hakkında bilgi veren uzmanlar, diş fırçalama ve bakımında yanlış bilgilerin daha kötü sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Ağız ve diş sağlığı konusunda yapılan hataları ve topluma yerleşmiş yanlış inanışları anlatan Ağız Diş ve Çene Cerrahi Uzmanı Dr. Dt. Okhan Oral, “Dişleri çizer diye macun kullanmayanlar, daha iyi temizler diye en sert diş fırçasını arayıp bulanlar, dişleri kanadı diye sevinenler, çürükler kalıtsaldır, çarpık dişler doğuştandır diyenlerin adetları azımsanmayacak kadar çoktur” dedi.

Çoğu zaman diş ağrısından duramayacak hale gelinceye kadar diş doktoruna gidilmediğini ifade eden Oral, “Hal böyle olunca da ağız ve diş sağlığında sınıfta kalıyoruz. İyi fırçalamak fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçaları kullanılır. Çok sert fırçalar dişleri aşındırabilir. Çok yumuşak fırçalar ise dişleri temizlemeyebilir. Dişleri sert fırçalamak dişleri temizlemek yerine, ‘fırça çürüğü’ dediğimiz aşınmalara sebebiyet olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı açısından alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine sebep olur” diye konuştu.

Karbonat ve tuzla fırçalanan dişlerin daha ak olacağı gibi yaygın ve yanlış bilgiler olduğunu söyleyen Oral, şöyle konuştu:
“Dişlerin mine tabakasının çizilmesi macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalı. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise mercimek tanesi büyüklüğünde olmalıdır. Karbonat ve tuz gibi maddeler iri granüllü olduğu açısından dişin mine tabakalarını çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda dişin parlaklığı gider ve yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle dişler daha kısa zamanda renkleşmeye başlar. Dişin rengi dişin sağlamlığını belirlemez. Ayrıca diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çünkü fırça kılları ıslatılınca sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi açısından de gerekli sıvı ağızda mevcuttur.”

Ağız sağlığı açısından beslenme alışkanlığının düzeltilmesi, ağız hijyenine önem verilmesi ve düzenli kontrollerin büyük önem taşıdığını ifade eden Oral, “Macun, dişleri fırçalarken sabun görevi görür ve içeriğinde dişlerde biriken mikroorganizmaları yok etmek açısından etken maddeler vardır. Yani çürümeye sebebiyet olmaz. Bireyler arasında çürüğe yatkınlık farklı olabilir. Fakat kötü beslenme alışkanlığının düzeltilmesi, ağız hijyenine önem verilmesi ve düzenli diş hekimi kontrolleri durumunda çürüğe yatkınlığın bir önemi kalmaz” şeklinde konuştu.

]]>