Vitiligo hastalığı nedir?

Bir çeşit cilt hastalığı olan Vitiligo, çoğu kişinin hayatını kabusa çeviren bir hastalıktır. Kadın erkek herkesin başına gelebilen Vitiligo görünüm olarak da hoş olmayan bir hastalıktır. Çünkü Vitiligo hastalığı en çok yüz, dudak, el, kol ve bacak gibi çok göz önünde olan bölgelerde meydana gelmektedir.

Vitiligo Nedir?

Pigment cildimizde olan ve deriyi boyayan bir maddedir. Bu maddenin azalması cilt renginin kaybolmasına sebebiyet olur. Pigmenti azaldan cildimizde beyazlaşmalar meydana gelir. Vücudun her bölgesinde meydana gelebilen Vitiligo en sık yüz, dudak, el, kol, bacak ve cinsel bölgede oluşur.

Vitiligo Nedenleri

Vitiligo 20 yaş altı kişilerde daha sık rastalanır. Vitiligoya yakalanan hastaların birçoğunun geçmişinde bu hastalığı yaşayan bir yakını mutlaka vardır. Vitiligo hastalığı çoğu zaman genetikdir. Pigment kaybı olan derinin renginde bilinmeyen nedenlerden dolayı değişimler olur ve bu değişim pigment kaybının durmasına kadar sürer.

Vitiligo Belirtileri

Vitiligo hastalarında derinin rengi süt beyazına döner. Pigment kaybının derecesine göre renkte değişimler görülebilir. Farklı tonlar ortaya çıkabilir yada iç kısımları daha aleni dış kısımları daha koyu olabilir.

]]>