Varisten Kurtulmak Mümkün Müdür?

Sabahları uyandığınızda bacaklarınız yorgun ve şiştir. Gün içerisinde daha çok şişeceğini de bilirsiniz. Yürümek ya da ayakta durmak bile istemezsiniz. Bayansanız uzun zamandır elbise, erkekseniz uzun zamandır şort giymeye yanaşmamışsınızdır. Çünkü bacağınızdaki şekil bozukluğundan ve renk değişikliğinden rahatsızsınızdır. Bacaklarınıza bakmak bile istemezken başkalarının görmesini ise hiç istemezsiniz.Varis bacaklardaki kirli kanı yukarıya taşıyan damarların genişlemesi ve görevini yapamaması durumuna denmektedir. Bu damarlar içerisinde bulunan kapakçıklar, kanın yukarıya çıkmasına olanak sağlarken aşağı kaçmasına izin vermemektedir.

varis-nedenleriBu kapakçıklar damardaki kan akışının her zaman yukarıya doğru olmasını sağlamaktadır. Lakin varis olan damar genişlediğinde kapakçıkların uçları birbirleriyle karşılaşamaz, kan yer çekiminin etkisi ile alt bacakta birikmesi sağlanır. Bu durumda damarda genişleme, ağrı, kaşıntı, yorgunluk hissi ve huzursuzluk oluşturur. Kirli kanın bacaktan yukarıya çıkamaması ilerleyen zamanda ayak bileğinde renk değişikliği ve şişliğe daha sonrasında da yaraların açılmasına sebep olabilir. Bir damar hastalığı olan varis, uzun seneler boyunca Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları tarafından takip edilmiş ve son aşamada varisli damarın ameliyathanede koparılarak çıkarılma ile tedavi edile bilmiştir.

20046

Lakin damar çıkarılma şeklinden ötürü bacaktaki iyileşme süreci uzun, ağrılı ve zaman zaman kanamalı olmuştur. Bu sebeple pek çok varis hastası ameliyattan korkmuş ve tedaviden kaçınmıştır. 2000li yıllardan sonra lazer teknolojisi tıbbın hizmetine sunulmuş oldu. Bununla birlikte varis tedavisinde de lazer kullanılmaya başlanmış olundu. Lazer varis tedavisinde iki türlü kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi cilt altında bulunan kılcal varisli damarların yüzeyel lazer ışını ile yakılması yapılmaktadır. İkincisi varisli toplardamarın, damar içerisinden lazerle kapatılması şeklindedir. Temel olarak varisin tedavisinde amaç artık çalışmayan hastalıklı damarın kapatılması şeklindedir. Lazerle varis tedavisi sırasında hastalara narkoz verilerek hasta uyutulmaz, sadece bacağı uyuşturulur. Lazerle yapılan varis tedavisi konforlu, ağrısız ve sağlıklı olmaktadır.

lazer-resim-1-e1330605584342

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

varis, varis tedavisi, damar hastalığı, varis hastalığından nasıl kurtulabilirim, varis lazer tedavisi, varisten kurtulmak mümkün müdür, damar tıkanıklığı