Vajinismus nedenleri

Kadın hastalıklarının en sık rastlanan sebeplerinden birisi olan vajinismus sebebiyet olur, vajinusmusa sebebiyet olan faktörler nelerdir, kadın cinsel ilişki sırasında sebebiyet korku yaşar tüm bu soruların cevaplarını bu makalemizde bulabileceksiniz. İstemsiz meydana gelen kasılmaların ortaya çıkma sebepleri arasında en çok psikolojik sorunlar yer almaktadır.

Kadınlar cinsel ilişki sırasında yaşadıkları korkudan dolayı istemsiz kasılmalara maruz kalırlar. Panik, endişe ve korku yaşayan kadın, ilişkiye girmemek açısından bacaklarını sıkı sıkı kapatır. Bu davranış kadın tarafından kontrolsüz olarak ortaya çıkar. Vanismus sorunu yaşayan kadınların birçoğu neredeyse hiç ilişkiye girmemiştir. Çok az adetdaki kadında ilişkiye girmiş ve sonrasında vajinusmus olmuştur.

Vajinusmus nedenleri nelerdir?

Vajinusmus nedenleri arasında en önemli sebep psikolojik sorunlardır. Kadının daha önceden yaşadığı sorunlar cinsel hayatına yansır. Tacize yada tecavüze uğramış olan bir kadın psikolojik olarak cinsel ilişkiye girmekten korktuğu açısından, zamanla bu soruna yakalanma riski fazladır.

Vajina enfeksiyonlarında kadınların kendini ilişkiye kapatmasına sebebiyet olan sebepler arasındadır. Koku, acı, akıntılar vs. gibi sebepler kadınların utanmalarına sebebiyet olur.

İlk defa ilişkiye girecek olan kadınlar, kulaktan dolma bilgilerle cinsel ilişkiye girerken ağrı çekeceklerini düşündükleri açısından de, vajinusmusa yakalanmaları büyük bir risktir. Kızlık zarının yırtılması esnasında ağrı çekeceğini düşünen kadınlar bu yüzden ilişkiye girmekten korkarlar.

Kadınların başkaları tarafından yanlış bilgilendirilmesi, cinselliğe duyulan ön yargılar, cinselliğin acı veren bir durum olarak düşünülmesi veya kadının eşine olan ilgisinin yetersiz olması vajinusmus nedenleri arasındadır.

]]>