Vajinal kandidiyazis ve tedavisi

Vajinal kandidiyazis, yetişkin olan her kadının başına gelen önemli sorunlardan biridir. Kadınların birçoğu mutlaka hayatlarının herhangi bir döneminde bir kez de olsa vajinal kandidiyazis geçirmekteler. Mantar enfeksiyonu olan vajinal kandidiyazis 100 kadının 75′inde görülmektedir.

Vajinal kandidiyazis hastalığının ortaya çıkma sebeplerinden en önemlileri, aşırı antibiyotik kullanımı ve üst üste gelen gebeliklerdir. Tedavisi kolaydır ama ortaya çıktığı dönemlerde kadınların hayatını kabusa çevirir. Hem cinsel ilişkiyi sarsar hemde psikolojik sorunlara yol açar.

Vajinal kandidiyazis mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Vajinal kandidiyazis bulaşan bir hastalıktır. Mantar enfeksiyonları ilişki sırasında erkeğe bulaşır ve kadın tedavi olsa bile bir sonraki ilişkilerde erkekten tekrar kadına bulaşma olasılığı vardır. Bu sebeple uzmanların önerisi enfeksiyon tedavi edilmeden ilişkiye girmemektir.

Vajinal Kandidiyazis Nedenleri

Kişinin vücudunda olan maya hücrelerinin bilinmeyen nedenlerden dolayı aktif hale gelmesi ile enfeksiyon oluşumu ortaya çıkar. Hayatında hiç ilişkiye girmemiş bakire kızlarda da vajinal enfeksiyona rastlanır.

Rahim içi spiral, doğum kontrol hapları, şeker hastalığı, gebelik, hormon kullanımı, naylon iç çamaşırları, genital bölgede kullanılan temizleme ürünleri mantar enfeksiyonuna sebebiyet olur.

Vajinal Kandidiyazis Belirtileri

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri arasında kaşıntı en önemli belirtidir. Geceleri kaşıntı daha da artar. Acı, peynir şeklinde kesintili akıntılı, koku, idrar yaparken yanma, vajinada şişlik, kızarıklık, ilişki sırasında ağrı meydana gelmesi vajinal kandidiyazis belirtileri arasındadır.

Vajinal Kandidiyazis Tedavisi

Tedavi kolay olduğu kadar zordurda. Bazı enfeksiyonlar inatçı olduğu açısından kolay kolay tedavi edilmezler. Tedavide lokal ilaçlar, vajinal fitil yada krem kullanılır. Eğer hastalık kronik ise eşlerinde tedavi edilmesi gerekir.

]]>