Üç ebeveynli çocuk mümkün mü?

İngiliz bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucu, bir çocuğun üç biyolojik ebeveyni olabilmesinin yolunu açan bir yöntem geliştirdikleri belirtildi.

Newcastle Üniversitesi, annenin geninden ortaya çıkan rahatsızlıkları ortadan kaldırmak açısından tüp bebek yöntemini geliştirerek böbrek yetmezliği ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara savaş açtı.

Araştırmayı yürüten Profesör Doug Turnbull “Genetik hastalığa sebep olan ve anne tarafından gelen sorunlu mitokondrileri değiştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Mitokondriyal hastalıkların azalacağını belirten yetkililer doğacak çocuğun genetik diziliminin yüzde 99.8 oranında öz anne-babadan olacağı geri kalanının ise sağlıklı mitokondriye sahip anneden geleceği açıklandı.

Üç ebeveyn nasıl olur?

1. Embriyolar tüp bebek yöntemiyle, annenin yumurtası ve babanın spermiyle yaratılır.

2. Ebeveynlerin DNA’larının olduğu iki pronükleus (döllenmiş yumurtada olan erkek ve dişi çekirdek) embriyolardan alınır.

3. Bunlar pronükleusu çıkartılmış sağlıklı bir embriyoya enjekte edilir. Değiştirilmiş embriyo anne-babadan DNA (%99.8) ve diğer embriyodan mitokondri (%0.2) barındırır.

]]>