Türk kadını kanser olduğunu geç öğreniyor

ABD’deki John Hopkins Üniversitesi Meme Kanseri Merkezi görevlisi dünyaca ünlü cerrah Dr. Loraine Tafra, Türkiye’de kadınların meme kanseri teşhisinde geç kaldıklarını belirtti.

ABD’deki John Hopkins Üniversitesi Meme Kanseri Merkezi görevlisi dünyaca ünlü cerrah Dr. Loraine Tafra, Türkiye’de kadınların meme kanseri teşhisinde geç kaldıklarını belirterek, “Oysa erken teşhis edildiği zaman kısa sürede kontrol altına alınarak kanserin ilerlemesi ve yayılmasını önlemek mümkün” dedi.

ABD Meme Kanseri Vakfının bir dönem başkanlığını da yapan Tafra, bir etkinliğe katısallmak üzere geldiği Mersin’de yaptığı açıklamada, özellikle meme kanserinin daha sık görüldüğü 50 yaş ve üzeri kadınların yıllık poliklinik muayenelerinin yanı sıra 2 yılda bir mutlak suretle mamografi çektirmesi gerektiğini söyledi.

Meme kanserinde erken teşhisin son derece önemli olduğunu vurgulayan Tafra, 20 yaşındaki her kadına sürekli elle kontrol yöntemini önererek, “Teşhis ne derece erken olursa, tedavi de o kadar kolay olur. Burada en önemli konu, ‘memede kitle var mı’ sorusuna cevap aranmasıdır” dedi.

Tafra, gelişmiş ülkelerde gençlerin meme kontrolü konusunda duyarlı olduklarını ve olası bir şişlik fark etmesi durumunda doktora başvurduğunu söyledi.

Türkiye’de kadınların meme kanserinin geç farkına vardıklarını vurgulayan Tafra, “Elde edilen veriler ve aktarılan bilgiler de bunu doğrular nitelikte. Halbuki, erken teşhisi sağlayarak kısa sürüde kontrol altına alınması, kanserin ilerlemesi ve yayılmasını önlemek mümkün” diye konuştu.

Bilinçli yaklaşımın estetik kaygı açısından de önemsenmesi gerektiğini ifade yapan Tafra, erken teşhiste kadınların göğüslerini kaybetme riskinin azaldığına dikkati çekti.

Türkiye’deki bu alandaki ihtiyacı düşünerek hastane kurma girişimleri içinde olduklarını ifade yapan Tafra, bu kapsamda, projelerini yaşama geçirmek, yatırım olanakları ve ortamı değerlendirmek üzere Mersin’de incelemelerde bulunduklarını kaydetti.

]]>