Tüberküloz Nedir?

Birçok nedene bağlı olan çeşitli hastalıklar vardır. Kimi hastalıklar tehlikeli ve bulaşıcı konumunda yer alırken kimi hastalığın ise hiçbir bulaşıcı özelliği olmamaktadır. Suçiçeği, kızamık, grip sıtma gibi hastalıklar bulaşıcı hastalıklardan sadece birkaçıdır. Bunun dışında yine bulaşıcı olan ve toplum sağlığını tehdit eden hastalıklardan biride halk dilinde verem olarak bilinen Tüberküloz hastalığıdır. Soluduğumuz hava ile akciğerlere giren Tbc mikrobunun yol açtığı, asıl olarak akciğerlerde yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, süreğen bir hastalıktır.

Hala tüm Dünya’da  tıbbi ve ekonomik imkanı yetersiz olan ülkelerin ölüm nedenlerinden biri olan verem, ciddi ve bulaşıcı hastalıklardan biri olup sadece kişiyi değil toplum sağlığını tehdit eden hastalıklardan biridir. Bulaşıcı olan zararlı bu bakterinin ise Dünya’da  1.7 milyar insanda bulunduğu ve her yıl 3 milyon insanın bu yüzden öldüğü tahmin edilmektedir. Her yıl 10 milyon civarında yeni verem hastaları ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tüm ölümlerin yüzde 6’sının veremden kaynaklandığını tahmin etmektedir.

Tüberküloz Belirtileri Nelerdir?

– Sürekli öksürük ve özellikle 3 haftadan fazla uzun süren kesintisiz öksürük.

– Yüksek ateş ve özellikle geceleri terleme.

– Öksürürken balgamla beraber kan gelmesi.

– Halsizlik ve yorgunluk hissi.

– Aşırı iştah kaybı ve aşırı kilo kaybı başlıca tüberküloz yani verem belirtileridir. Ancak en sağlıklı ve doğru tanının konulması için mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir.

Tüberküloz Çeşitleri Nedir?

* Genital tüberküloz

*  Akciğer tüberkülozu

*  Böbrek tüberkülozu

*  Lenf bezi tüberkülozu

* Deri tüberkülozu

Tüberküloz Nasıl Bulaşır?

Tabak, bardak gibi araçlar ile bulaşmayan tüberküloz hava yoluyla kişiden kişiye bulaşabilen bir hastalıktır. Verem hastası kişinin öksürmesi ya da hapşırması sonucunda havaya yayılan bulaşıcı bakterilerin aynı ortamda bulunan başka bireylere havayı teneffüs etmesi ile kolayca yayılan bir hastalıktır. Bu nedenle tüberküloz hastaları ile çok yakından iletişime geçmek ve özellikle aynı ortamda aynı havayı solumak hastalığın bulaşmasına neden olabilir.

Tüberküloz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi edilebilir hastalıklardan biri olan Tüberküloz yani verem hastalığın seyrine ve derecesine göre doktor tarafından verilen ilaçlar ile hastalık tedavi edilebilmektedir. Genellikle 6 ila 9 ay süren bu tedavi içerisinde doktorunuzun önerdiği ilaçları önerdiği şekilde kullanmanız ve hatta kendinizi iyi hissetseniz dahi kullanmanız önemlidir. Tedavi edilmediği taktirde daha ciddi sorunların oluşmasına neden olan Tüberküloz konusunda daha dikkatli davranmamız önemlidir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tüberküloz, tüberküloz nedir, tüberküloz nasıl oluşur, tüberküloz kimlerde görülür, tüberküloz belirtileri nelerdir, tüberküloz neden olur, tüberküloz tedavi yöntemleri, tüberküloz nasıl geçer, tüberküloz şikayetleri, verem, verem nedir, verem nasıl oluşur, verem kimlerde görülür, verem tedavi edilir mi, verem nasıl geçer, verem nasıl bulaşıcı mı, verem nasıl bulaşır, bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar nelerdir