Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır?

Ekseri normalin üstünde çalışma temposuna sahip olan ya da sürekli ayakta çalışmak zorunda kalan kişilerin yaşadığı bir sağlık sıkıntısı olan topuk dikeni, günümüzde birçok bireyde husule gelmektedir. Topuk dikeninin tedavi edilmemesi durumunda bireyler daha ciddi sıkıntılarla karşılaştıkları gibi, çalışma kapasitelerinde de düşüş meydana gelir. Topuk bölgesinden başlayan, ayak parmaklarının taban kısmında yapışmış bir vaziyette olan tendonların gerilmesi, zorlanmaya maruz kalması ve aşırı yük binmesi nedeniyle hasara uğraması sonucu husule gelen topuk dikeni, bakın nasıl tedavi ediliyor.

Topuk dikeni tedavisi

Tendonların hasara uğraması ve vücudun bu hasarı gidermeye çalışması yüzünden oluşan inflamasyon alanının bir süre sonra sertleşmesi ve kemik dokuyu alması topuk dikeninin tamamen oluşma demektir. Topuk dikeni oluşum sürecini tamamladığı zaman, hasta bilhassa da sabahları yataktan kalkınca ya da uzun süre dinlendikten sonra attığı ilk adımda şiddetli bir ağrı yaşamaktadır. Bu ağrı gün içerisinde sıklıkla husule gelerek can yakıcı bir vaziyet alır.

Aşırı kiloya sahip olanlar, sert zeminde ayakta çalışanlar, ayak yapısı düz ve yayvan olanlar, sert baldır kasları bulunanlar ve çok yüksek ayak kavisi bulunanlarda bu sorunla karşılaşmaktadır. Uzmanlar topuk dikeni tedavisi açısından, istirahat edilmesini, ağrılı bölgeye günde 3 kez yirmişer dakika buz uygulanmasını, ağrı kesici ilaçlar kullanılmasını ve evde topuk dikeni egzersizleri yapılmasını önermekteler.

Son dönemlerde topuk dikeninin tedavisi açısından ESWT tedavi yöntemi kullanımı uygun görülmektedir. Bu tedavi yöntemi topukta kemikleşen yapının erimesini, hasara uğramış olan tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlamaktadır. Böylece uygulama bölgesinde organ kanlanması artacak ve söz konusu sorun tarihle yitip gidecektir.

Aşırı kiloya sahip olanların kilo problemlerinden kurtulması, topuk dikeni tedavisi açısından önemli bir husustur.

]]>