Topuk çatlakları açısından ne yapmalı?

Ayak kuruluğunun aşırı bir noktaya ulaşması sonucunda husule gelen topuk çatlağı, bilhassa da kış mevsiminde ayakların soğuk havanın etkisinden dolayı nemini kaybetmesi ile görülen bir sorundur. Cilt bakımına önem veren hem kadın hem de erkeklerin ortak sorunu olan topuk çatlaması, estetik olarak kötü bir görünüme sebep olmasının yanı sıra, hem psikolojik hem de hastalıklarnın görülmesine sebep olur. Çünkü tedavi edilmeyen topuk çatlağı bir müddet sonra acı vermeye başlayacağı açısından, kişi kendini oldukça rahatsız hissedecektir.

Topuk çatlaklarına ne yapmalı?

Topuk çatlağı tedavisi açısından cilt bakım uzmanlar, nemsiz kalan ayak tabanını nemlendirmek ve pamuklu çoraplar giyerek, özellikle de bayanların arkası aleni ayakkabı giymemelerini önermektedir. Bu önerileri dikkate alırsanız ve ayaklarına gereken özeni gösterirseniz, bu ve buna benzer sorunlardan korunabilirsiniz.

Topuk çatlakları açısından yapılması gerekenler arasında topuk törpüsü ile topukda oluşan çatlaktan dolayı husule gelen kabuklanmaların ortadan kaldırılmasıdır. Bunun açısından ise, dayanabileceğiniz sıcaklıktaki suyun içinde ayaklarını bir süre bekletin. Ardından topuk törpüsü ile topukları törpüleyin ve işlem sonrasında şampuan ile ayaklarınızı yıkayın. Pamuklu bir havlu ile ayaklarınızı kuruladıktan sonra nemlendirici ayak kremi sürün ve ayağınıza pamuklu bir çorap giyin. Bunu işlemi düzenli aralıkla yaptığınız zaman topuk çatlağından eser kalmayacaktır.

]]>