Tip1 diyabet tedavisi

Vücudumuzda olan hücreler pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu yardımı ile tüketmiş olduğumuz besinleri enerji olarak kullanmakta olduğundan, insülinin eksikliği sağlığı kötü etkilemekte ve Tip1 diyabet denilen bu rahatsızlığı husule getirmektedir. Tip1 diyabet hastalığı virüs, ilaç, aşılanma, fizik, pişik ve stres gibi nedenlerden ötürü bağışıklık sisteminin tahrip olmasından ve kalıtımsal nedenlerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Peki Tip1 diyabet nasıl tedavi edilir?

Tip1 diyabet tedavisi açısından hastaların düzenli ve sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bu hastalıkta beslenmenin son derece büyük bir etkisi vardır. Beslenmenin yanı sıra yapılacak olan egzersiz, egzersiz ya da düzenli olarak yapılan yürüyüşün de Tip1 diyabet tedavisi açısından oldukça büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu hastalığın yol açtığı şikayetleri azaltmak ve bir daha husule gelmemesi açısından hayat biçimlerinde yapacakları bu değişiklikler yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacaktır.

Tip1 diyabet tedavisinde başarı sağlamak açısından ömür boyu sürecek olan bu rahatsızlığın uzman hekim eşlinde tedavisi şarttır. Günlük olarak dikkat etmeniz gereken bu hususların yanı sıra hemşire, diyetisyen ve pratisyen hekimden yardım almak son derece önemlidir. Hekiminizin sözünden çıkmadan yolunuza devam edebilirsiniz.

]]>