Tavuk tüketmek kanser yapar mı?

Tavuk etinin kanser yaptığına dahir bir takım söylentiler kulaktan kulağa geziniyor ve insanlar her zaman sağlıklı olduğunu bildiği açısından kırmızı ete nazaran tercih ettikleri ak eti yemekten korkar oldular. Peki bu söylentilerin gerçeklik payı var mı? Söylendiği gibi tavuk eti kanser yapar mı?

Uzmanlar, tavuk yetiştiriciliği ile ilgilenen kişilerin, tavukların bir an evvel büyümesi açısından antibiyotik ilaç kullanmalarının insan sağlığını tehdit ettiğini söylemekteler. Daha civciv yumurtadan çıkar çıkmaz antibiyotiğe maruz bırakılıyor. Antibiyotiğin bu biçimde kullanılması civcivlerin bağırsak sisteminin gelişmesini önlediğinden, enerji tüketimi de az olmaktadır. Bu sebeple tavuklar daha iri olmaktadır.

Tavuklar günümüzde ışık görmeyen enteresan ortamlarda ilaçlarla yetiştirilmektedir. Normalde 45 günde 1-1.5 kg olması gereken tavuklar, ilaç ve kimyasallarla 25 günde 1-1.5 kg olmaktadır. Bu biçimde yetiştirilen tavukların tüketilmesi insan sağlığını olumsuz etkileyerek kanserojen etki yaratıyor. Çünkü tavuğun kemik gelişimi yavaşlarsa, etinin de biyolojisi bozulmakta ve tavuk eti sağlıksız olmaktadır.

]]>