Sürekli aleni klima ve deodorantlar kilo yapıyor

“Bel çevresi boyun yarısını geçmemeli” diyen Prof. Mehmet Öz’e göre, yazın sürekli aleni olan klimalar ve deodorantlar da, fazla kilo almaya yol açabilir. Dünyaca ünlü, New York Presbyterian Hastanesi Kap ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, “Devasa bir göbek yalnızca aşırı tüketmeye ve hareketsizliğe bağlı olmayabilir.

Kullandığınız deodorantlardan, klimalara kadar pek çok şey obezitenin tuhaf nedenleri arasında yer alabilir” diyor. Kalp sağlığı açısından taze reçetelerle Türkiye’ye gelen ve “Bilinçli Beslenme, Sağlık ve Siz” konulu konferanslar düzenleyen ünlü cerrah, ideal sağlığın göstergesi olarak da mezurayı öneriyor. Kadınlar açısından ideal bel miktarsünü 82 santim olarak veren Prof. Dr. Öz, kadınlara “Beliniz 93 santimi geçtiyse sağlık riskiniz artar” diyor. Erkekler içinse ideal miktaryü 88.5 santim olarak gösteren Öz’e göre, 101.5 santimden yukarısı açısından tehlike çanları çalıyor.

Metabolizma yavaşlar
Sağlıklı bir bel miktarsüne sahip olmak açısından mutlak suretle egzersiz yapmayı öneri yapan Prof. Öz’e göre bel miktarnüzü kontrol altında tutmak açısından nefesinizi içinize çekin. Mezurayla belinizi miktarn ve bu adetsının boyunuzun yarısını geçmemesini sağlayın. Öz’e göre devasa göbeğin sorumlusunu aşırı tüketmeye veya hareketsizliğe bağlanıyor. Oysa ki obezliğin fazla bilinmeyen başka nedenleri de bulunuyor.

Mehmet Öz özellikle yazın sıkça kullanılan deodorantların içinde yer alan bazı maddelerin kilo almayı tetiklediğini söylüyor. Alüminyum içeren veya sprey fonksiyonunu poliklorobifenil ile gerçekleştiren deodorantlardan bu sebeple uzak durmanızı öneriyor ve şunları söylüyor: “Yaz aylarında havalandırma size kendinizi iyi hissettirir ama aynı zamanda şişmanlık nedeni de olabilir. Örneğin soğuk bir odada vücut sıcaklığını normale döndürmek açısından daha çok çalışmak zorundasınız. Dolayısıyla metobalizmanız hızlanır. Yaz aylarında ise sıcaklığı artırarak kalori yakma hızınızı yükseltebilirsiniz.”

“Annenizin sizi doğurma yaşı da önemli” diyen Prof. Öz’e göre, annesi ileri yaşta doğum yapanlar, bel miktarsüne daha fazla dikkat etmek zorunda.

]]>