Su içerek gece kalp krizi riskini azaltabilirsiniz

İnsan vücudunun yüzde 60-70′inin sudan oluştuğunu, bu sebeple vücudun su dengesinin büyük önem taşıdığını ifade yapan uzmanlar, suyun doğru zamanlarda, doğru miktarlarda içildiğinde insan sağlığı açısından birçok yararı olduğu hatırlatmasında bulunuyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türk, “Bu sıvı dengesinin sağlanması ve metabolizma sonucu ortaya çıkan zehirlerin atılması açısından günde 1, 1,5 litre idrarın çıkarılması lazım. Bu 1 litre idrarın çıkması açısından de günde 2-2,5 litre su içilmesi gerekir” dedi.

Prof. Dr. Türk, kanın yüzde 80′inin sudan oluştuğunu, bu suyun kanın akışkanlığını sağladığını vurgulayarak, şunları anlattı:

“Kanın akışkanlığının azalması, bazı hastalıklarna sebebiyet olabiliyor. Özellikle kalp ve damar hastalığı olan kişilerde, vücudun aşırı sıvı kaybetmesi sonucunda kanın akışkanlığının azalması, kalp krizi ve felce sebebiyet olabiliyor. Kan akışkanlığında kanın içindeki sıvı miktarının önemli etkisi var.

Akşamları biraz fazla tüketmek yendiğinde kan içindeki yağ, kolesterol ve protein miktarı artarak akışkanlık azalır. Akşam yemeğinde ve yatmadan önce içilen birkaç bardak su kanın akışkanlığını artıracağı açısından kalp krizi riskini de azaltıyor. Bu sebeple sağlımız açısından günde 2-2.5 litre, yatmadan önce de en az birkaç bardak su içmeliyiz.”

Yemeklerden en az yarım saat önce de bir bardak su içilmesi ile yiyeceklerin hazmedilmesinin kolaylaşacağını dile getiren Prof. Dr. Türk, aynı biçimde beden ısısının düzenlenmesinde de rolü olan suyun, idrar, ter, nefes ve gaita yolu ile vücuttaki atıkların atılmasında önemli etkisi olduğunu bildirdi.

Suyun, hücrelere gıda ve oksijen taşınmasını sağlama, yiyeceklerin vücutta enerjiye çevrilmesi gibi birçok konuda rolü olduğunu anlatan Türk, sağlıklı sıvı almanın önemli olduğunu belirtti.

SÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, sıvı ihtiyacının da su, çay ve sağlıklı içeriği olan maden sularıyla giderilebileceğini sözlerine ekledi.

]]>