Stresin Vücudumuza Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hayatımızın her alanında vücudumuzu olumsuz şekilde etkileyen nedenlerden biride stres olmuştur. Özellikle sağlık konusunda yaşamımızı olumsuz şekilde tehdit eden stres tehlikeli hastalıklar ile tanışma ihtimalimizin artmasına neden olmuştur. Bu nedenle birçok hastalığın temel sebeplerinden birinin stres olduğu uzmanlar tarafından söylenmiştir. Bu yüzden stresten uzak durmamız sağlıklı bir yaşamın kilit anahtarı olmuştur.

Modern çağın hastalıklarından olarak kabul edilen stresin nedenleri kimi zaman yoğun iş temposu, kimi zaman kişisel problemler, kimi zaman çevresel nedenler ve kimi zaman ise günlük iş koşuşturması olmuştur. Ancak özellikle çevresel faktörlerin trafik ve iş hayatı gibi, bize yaşattığı olumsuzluklar insanların yoğun stres altında kalmasına neden olmuştur. Aynı zaman da stresin uyku, bağışıklık sistemi, ruh sağlığı ve beslenme üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yoğun stres altında kalmamızın düzensiz beslenmeye, uzun süre uykusuz kalmamıza ve dengemizin alt üst olması gibi bazı etkileri vardır.

Stresin bedenimize birçok olumsuz etkisi varken belkide en şaşırtıcı etkisi kilo almamız, kilo vermemiz yani beslenme üzerindeki etkileri olmuştur. Stres altında olan birçok kişiye sorulan bu sorunun karşılığında, stresli olma durumunda birçok kişi iştahının kesildiğini saatlerce yemek yemediğini söylerken birçok kişi ise aksine stresin sürekli açlık hissi uyandırarak yemek yeme isteğini tetiklediğini söylemiştir. Bu nedenle yaşanılan benzer stresler kişiden kişiye farklı tepkimelerede yol açmaktadır.

Hepimiz dönem dönem stres yaşar ve bu durumu kolaylıkla atlatamayız. Ancak yaşanılan stresin vücudumuza mutlaka bir zarar verdiğini de unutmamalıyız. Bu nedenle stresli olma durumlarında bazı önlemleri kendimizce almamız sağlığımızın tehlike altına girmemesine yardımcı olacaktır. Özellikle çok stresli olduğunuz durumlarda stresin üstesinden gelmek için size iyi gelen bazı faaliyetleri daha sıklıkla yapabilirsiniz. Belirli bir spor ya da sanat alanına yönelebilir, uzun yürüyüşler yapabilir ya da küçük seyahatler yaparak kendinizi stresin olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

stres, stres nedir, stres nedenleri, stres sebepleri,stres neden olur, stres kimlerde görülür, stres yapmak, stresin olumsuz etkileri, stresin olumsuz yönleri, stresten nasıl kurtulurum, stresten uzak durma yöntemleri, stres nasıl geçer, stres geçirme yöntemleri, neden stres yaparız