Stres sivilceyi tetikliyor

Stres Yaratan Etkenler
Yoğun iş hayatı ve stres,Gençlerin yoğun sınav dönemlerinde strese bağlı olarak sivilceleri artar,Genç kızların, kadınların adet öncesi, hormonal değişimleri nedeniyle, sivilcelerin de artış gözlenir.Ruhsal veya fiziksel stres de hormon düzeyini etkileyerek sivilcelerin artmasına neden olabilir.Ergenlik döneminde gençlerin, fiziksel görünümün bozulması ve kişinin psikolojisi bozulması da stres yaratır. Ve buna bağlı olarak sivilcelerinde artış görülür.Stres hormonları cildin yağ üretimini tetikler ve akne üretmeye başlar.Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıp insanları rahatsızlıklara karşı savunmasız bırakan stres, sivilcelerin iyileşmesini engellerken çoğalmasına da neden oluyor.

Strese karşı nasıl önlem alalım ve stresi nasıl atalım?
Sağlıklı BesleninBağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere ağırlık vermeli. Bol, bol yeşil sebze ve narenciye türü meyveler yenmeli, tropikal meyveler de çok yararlıdır; kivi, mango, ananas gibi.

Bitki ÇayıStrese karşı melisa çayı içebilirsiniz. Fesleğen çayları vücudu rahatlatır, kasları gevşetir uyku sağlayıcı etki yaratır. Uyku vücudun en güzel gıdasıdır.

SporTemiz havada yürüyüş yapın, bol oksijen depolayın, yoga ile vücudunuzu gevşetin stresi atın.

KokularStresi azaltan kokular; lavanta, vanilya, portakal, kahve, nane, yasemin kokuları moral yükseltir. Sevdiğiniz müziği dinleyin, kahkaha atın, sevdiklerinizle birlikte olun, hoş vakit geçirin.BakımCildinize özen gösterin ve günlük bakımınızı ihmal etmeyin, böylece sivilce oluşumunu önlersiniz.Aromatik yağlarla masaj yaptırın, vücudunuzu gevşetir, rahatlarsınız.

Tabii ki kendinizle barışık olun, strese önlem almanın en büyük etkenidir.