Stres egzaması nedir?

Stres hayatımızı oldukça büyük derece etkileyen ve birçok hastalığa temel hazırlayan bir duygu olduğu açısından, deri hastalıklarını da tetiklemekte ve en çokta strese bağlı egzama husule gelmektedir. Strese bağlı olarak gelişen psikolojik sorunlar en çok da 35 ve 50 yaş aralığında ki kişileri etkilediği açısından, strese bağlı ortaya çıkan egzama da en çok bu yaş gruplarını etkisi altına alır. Strese bağlı egzamanın görülme oranı da erkeklere nazaran en çok kadınlardadır.

Strese bağlı egzama nedir?

Strese bağlı egzamanın husule gelmesinde alerjik bünye yatkınlığı da rol oynamaktadır. Obsesif bir kişiliğe sahip olmak strese bağlı egzamayı tetikler. Strese bağlı egzamanın belirtileri ise sürekli kaşıntı hissi duyma, sürtünme ihtiyacı hissetme ve bu sorunların akabinde kızarıklık meydana gelmedir. Ayrıca kaşınma ve sürtünmenin artması durumunda söz konusu bölgede kepeklenme, derinin pul pul dökülmesi ve kabuklu yaralar oluşması sorunları ortaya çıkar. Sorunun daha ciddi boyutlara ulaşması ise, deride sulanma, ağrı ve aleni yaralar oluşturur. Açık yaralar ise tarihle enfeksiyon kapmaya başlar ve tedaviye başlanmaz ise bu yaralar vücuda yayılır ve daha fazla kaşıntı hissine sebep olur.

Strese bağlı egzama vücudun herhangi bir yerinde aniden husule gelmekte, lakin en fazla da ense, bacaklar ve sırt kürek kemiklerinde görülür. Strese bağlı egzamanın nadiren de olsa maka bölgesinde de husule gelerek ciddi bir rahatsızlık hissi verir. Strese bağlı egzama muhakkak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi yapıda, deri üzerinde geri dönüşümü pek mümkün olmayan izler oluşur, deri renginde değişim meydana gelir ve derinin kalınlaşmasına sebep olur. Strese bağlı egzamanın tedavi sonrasında da hasta stresli bir yaşamdan uzak kalmalı, kalmadığı durumlarda hastalık yeniden nükseder.

]]>