Spiral ne zaman takılır?

İstenmeyen gebeliklere karşı son derece etkili bir koruma gerçekleştiren spiral, günümüz kadınlarının daha kolay ve güvenli ilişki yaşamalarını sağlamaktadır. Bazı yan etkileri bulunsa da spiral günümüzdeki en önemli doğum kontrol yöntemlerinden biri olmaktadır. Diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla, bu yöntemin tercih edilmesinde gebe kalma şansı yalnızca %1’lik bir ihtimaldir.

Spiral taktırmak açısından uygun zamanı kollamak gerekir. Ayrıca spiral takılmasını engelleyen bir durum olmamalıdır. Gebelik, nedeni bilinmeyen vajinal kanama, pelvik enfeksiyonun varlığı, miyomlar, rahimde anatomik bozukluklar, kronik bağışıklık yetmezliği gibi sorunlar varsa spiral takılması önerilmemektedir. Ayrıca spiralin bir çeşidi olan bakır spiral, bakır alerjisi ve Wilson hastalığı bulunanlara da takılmamaktadır.

Spiral ne zaman takılır?

Gebelik söz konusu değil ise her zaman takılabilir. Gebe olup olmadığınızdan emin olmak açısından adetin son günleri uygun bir zamandır. Hem böylece adetten dolayı rahim ağrıda açılmış ve acı hissi duyulmamış olur.

Doğum, kürtaj ve düşük sonrası da spiral taktırmak açısından uygun dönemlerdir. Yalnızca doğumun yada düşüğün ardından en az 1 ay geçmesi gerekir. Aksi taktirde spiral kendi kendini atabilir.

]]>