Sosyal fobi nasıl yenilir?

Çekingen bireyler daima sosyal ortamlarda pek fazla bulunmazlar. Çekingen kişilerin günlük yaşamlarında da sıkça sorunlar ortaya çıkar. Sosyal fobi olarak adlandırılan bu sorundan kurtulmak açısından Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Kemal Sayar bazı önerilerde bulundu.

Prof. Dr. Sayar, sosyal fobi yaşayan insanların toplum içinde oldukça sıkıldıklarını, taze kişilerle tanışmaktan kaçındıklarını, tüketmek yiyemediklerini ve küçük duruma düşme korkusu yaşadıklarını dile getirdi. Aynı zamanda herhangi bir konuda toplum içinde karşıt fikrini de söyleyemeyen bu kişiler, kendilerini gereksiz ve yetersiz bir insanmış gibi hissederler.

Çok çekingen olan kişiler de sanki sürekli birileri onu izliyormuş gibi hisseder. Bu gibi tüm sosyal fobi belirtilerinin en önemli nedeni aslında ailedir. Çocuklarını aşırı derecede eleştiren ve kişilikleri ile ilgili olumsuz düşüncelerini her fırsatta dile getiren aileler, çocuklarını sosyal fobi içine sürüklemekteler. Bu durumun ortaya çıkmaması açısından ailelerin çocukları olumlu davranışlara sevk edecek fikirler beyan etmesi gerekir. Aileler, çocuklarının kişilikleri hakkında olumsuz bir söz söylememeye dikkat etmeliler.

Mükemmel bir insan olma tutkusu da sosyal fobiye sebebiyet olmaktadır. Mükemmeliyetçiler her zaman daha çok hata yapar. Bu sebeple herhangi bir iş yaparken “Beceriksizim, beğenilmeyeceğim, reddedileceğim” gibi düşünceler dile getirilir.

Sosyal fobiyi yenmek açısından yapacağınız en güzel şeylerden bir tanesi, nefes terapisidir. Sayar, sosyal fobi nasıl yenilir sorusuna, “Derin nefes alıp vermek, kasları sıkıp bırakmak, yapmak istediğiniz fakat çekindiğiniz bir davranışı yaptığınızı hayal etmek ve korktuğunuz davranışın üzerine gitmek sosyal fobi ile mücadelede önemli çözüm yollarıdır” diye cevap verdi.

]]>