Sivilce ve Akneler için Bitkisel Çözüm

Özellikler ergenlik döneminde musallat olan sivilce ve akneler bazı kişilerde ergenlik sonunda ortadan kaybolurken kimi kişilerin ise bir ömür boyu peşini bırakmaz. Oluşması birçok nedene bağlı olan sivilce ve akneler genel anlamda yağlı beslenme, yeteri kadar cilt temizliğine önem verilmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında bazı hastalıkların tetiklemesi, bazı ilaçların kullanılması ve hormonel bozukluklara bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır.

Akne ve sivilceler özellikle gençler için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bu durum karşısında olumsuz etkilenen gençler bu problemin bir ömür boyu süreceğini düşünerek olumsuz yönde etkilenirler. Cilt problemlerinin oluşmasında sayısız nedenin olabileceği gibi bu nedenlerden biride strestir. Çoğu sivilce ve akne ergenlik döneminden bir süre sonra kendiliğinden kaybolurken bazen bu durumun geçmesi biraz zaman alabilir. Eğer uzun süredir sivilce ve akne problemi yaşayan biriyseniz öncelikle bir doktor muayenesi olarak detayları araştırabilir ve önerilen losyonları, kremleri , ilaçları kullanabilirsiniz.

Bunun dışında doğanın mucize olan bitkiler aracılığı ile sivilce ve akne probleminize evde bazı çözümler üreterek cilt sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. İşte evde kolaylıkla yapacağınız birkaç maske ve krem önerisi.

Sivilceler için Krem
– 4 bardak gül suyu 
– Dilimlenmiş 2 elma
– 2 çorba kaşığı kıyılmış rezene 
– 2 çorba kaşığı kıyılmış kereviz 
– 2,5 yemek kaşığı arpa unu 
– 3 yumurtanın akı 

– 1 tatlı kaşığı lanolin

Kaynayan suya oturtulmuş bir kasenin içinde gülsuyu, elma, rezene, kereviz ve arpa ununu pişirin. Kaynayan karışım lapa bir hal alınca buna iyice çırpılmış yumurta akını ve lanolini ekleyin. Daha sonra süzün ve düzgün bir karışım haline gelinceye dek çırpın. Karışımı cam kavanoz içerisine dökerek buzdolabında saklayın. Sivilceniz olduğunda üzerine sürün ve bekleyin.

Akne İçin Maske 
– 1 adet portakal 
– 1 çay kaşığı kabartma tozu 
Portakalın kabuklarını önce rendeleyin daha sonra havanda krem haline gelinceye kadar dövün. Üzerine 1 çay kabartma tozunu ilave edin. Sivilcelerin üzerine sürün ve en az 30 dakika bekletin. 
Akne Önlemeye Yardımcı Maske
– 1 adet ayvanın çekirdekleri 
– 1 tatlı kaşığı pudra 
Ayvanın çekirdeklerinin üzerine su çıkacak kadar su ilave edip 2-3 dakika kaynatın. Kaynattığınız suyu 1 gün bekletin. Üzerine 1 tatlı kaşığı pudra ilave edip sivilcelerin üzerine sürün. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt sağlığı, cilt bakımı, sağlıklı cilt, akne ve sivilce, akne nasıl oluşur, sivilce nasıl oluşur, sivilce ve akne nasıl geçer, sivilce izleri nasıl geçer, akne nasıl geçer, evde cilt bakımı, doğal cilt maskesi, evde cilt maskesi nasıl yapılır