Sistit kansere dönüştürebilir

Uzmanlar, kadınlarda sık görülen idrar yolu hastalığı olan sistitin tedavi edilmemesi durumunda kronik enfeksiyon sonucu mesane kanserine sebebiyet olabileceği uyarısında bulunuyor.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Tuncay, yaptığı açıklamada, sistitin idrar kesesinin iltihaplanması anlamına geldiğini, tedavi edilmemesi halinde kronikleşebileceğini belirtti.

Sistitin daima küçük yaş grubundaki kız çocuklarında sık görüldüğünü bildiren Tuncay, “Erkeklerde daha az görülen sistitin ağrılı olması, cinsel istekler veya cinsel hayatı sınırlayabilir, tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Kış aylarında daha sık görülüyor” dedi.

Hastaların daima sürekli idrar yapma ve yanma şikayetiyle hastaneye başvurduğunu bildiren Tuncay, “İdrar kaçırma şikayetiyle gelenler oluyor, nadir olarak kanama şikayetiyle gelenler oluyor. En ileri evresi mesanenin içerisinde kana olması. Pek çok rahatsızlıkla karışabiliyor. Onun açısından kanamayla gelen hastaları yalnızca enfeksiyon diye değerlendirmemek lazım. Başka sebepler de aranmalı. Kronik enfeksiyon çok ileri evrelerde mesanede hücre değişmesine sebebiyet olabilir” diye konuştu.

Sistitin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Tuncay, şunları ifade etti:

“Sistit tedavi edilmezse kronik enfeksiyon sonucu mesanede kanser bile gelişir. Normalde yılda birkaç kez olabilecek basit bir rahatsızlıktır. Ateş yapmaz, sürekli idrar yapma gibi sıkıntıları beraberinde getirir. Tehlikeli bir hastalık değildir. Tedavisi de basittir, 1 ya da iki günde tedavisi yapılabilir. Çok endişelenecek bir hastalık değil, lakin sık tekrarlayan sistitlerin de sebebini araştırmak lazım.”

]]>