Sistis nedir, nasıl tedavi edilir?

Sistis de çoğu zaman kadınları esir alan bir hastalık türüdür. Kadınların çoğu hayatlarında 1 defa bu hastalığa yakalanmaktadır. Sistisin ortaya çıkmasındaki en büyük sebebiyet cinsel ilişkidir. Ciddiye alınmayıp tedavi edilmeyen sistis hastalığı ölüme kadar götürebilir.

Sistis Nedir?

Sistis, aniden ortaya çıkan idrar şikayetleri ile kendini gösteren idrar torbası iltihabıdır. Kadınlarda sık görülmesinin sebebi, erkeklere göre kadınların idrar yolunun daha kısa olmasıdır. Bu da genital bölgedeki mikropların idrar torbasına daha kolay ulaşmasına sebebiyet olur.

Cinsel ilişki sırasında vajinadaki mikroplar idrar torbasına doğru itilmesi ile meydana gelir. Bir diğer önemli sebepte genital bölgenin içinin yıkanması ve bu bölgede alkollü maddelerin kullanılmasıdır. Genital bölgede uygulanan bu temizlik yöntemleri yararlar bakterileride öldürerek sistisin oluşumuna zamin hazırlar. Havuz suyunda olan klorda sistis oluşumuna sebep olan nedenler arasındadır.

Sistis Tedavisi

Sistis hastalığı idrar tahlillerinin verdiği sonuçlara göre yapılır. Doktor tarafından incelenen tahlil sonuçları neticesinde antibiyotik ve idrar yolu antiseptiği ile tedavi önerilir.

Sistis hastalığından korunmak açısından en basit yollarından biride, bol bol su içerek sık idrara çıkmaktır.

]]>