Şişmanlık kadınlarda daha zararlı

Diyabet, kalp ve tansiyon gibi bir çok kronik hastalığa yol açan aşırı şişmanlığın kadınlarda erkeklere oranla daha zararlı olduğu ortaya çıktı.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, karın içi basıncın artmasının idrar kaçırma probleminde önemli bir etken olduğunu, aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kabızlığın bu soruna yol açtığını bildirdi.

İdrar kaçırmanın pek çok kadının ortak sorunu olduğunu, yapılan çalışmaların, kadınların yüzde 15-17′sinde idrar kaçırma problemi bulunduğunu ortaya koyduğunu anlatan İtil, bu oranın gençlerde yüzde 20-30, orta yaşlılarda yüzde 30-40, yaşlılarda ise yüzde 40-50 civarında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İtil, az adetda da olsa kadınlarda idrar kaçırmanın beyin veya omurilik tümörü, multiple skleroz (MS), bel fıtığı, şeker hastalığına bağlı sinir hasarı, idrar kesesi ve vajina arası delikler, parkinson hastalığı, beyin travması gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabileceğini kaydederek, hafife alınmaması gereken sorunla ilgili kadınların mutlak suretle bir uzmanla görüşmeleri gerektiğini söyledi.

“Karın içi basıncın artması idrar kaçırma probleminde önemli bir etken” uyarısını dile getiren İtil, “Aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kronik kabızlık da idrar kaçırmaya sebebiyet oluyor” dedi.

Yaşın ilerlemesi, fazla adetda ve zor doğumun da idrar kaçırmaya sebebiyet olduğunu ifade yapan İtil, tedaviyle sonuç alabilmek açısından kişiye özel bir yol izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

İtil, hastanın yaşam tarzıyla ilgili detaylı bilgi alınmasının tedavide büyük önemi bulunduğunu vurgulayarak, “İdrar kaçırmanın tipi, doğum adetsı, geçirilmiş ameliyatlar, sağlık sorunları, kullanılan ilaçlar gibi pek çok unsurun sorgulanması gerekir. Gerekli incelemelerin ardından gerek görülürse hasta nörolojik muayeneye de yönlendirilebilir” şeklinde konuştu.

Öksürük, egzersiz…

Öksürük, gülme ve egzersiz sırasında idrar kaçırma problemi yaşanacağı gibi, tuvalete açısından sıkışma halinde de sorunun ortaya çıkabileceğini anlatan İtil, “Sıkışma halinde ortaya çıkan idrar kaçırma problemi, genelde ilaç ve pelvik taban kaslarına yönelik egzersiz ile giderilebilir” diye konuştu.

Karın içi basıncın artmasına sebebiyet olan gülme, öksürme, ağır kaldırma, ıkınma ile ortaya çıkan idrar kaçırmaya ise pelvik organ sarkmalarının sebebiyet olabileceğine işaret yapan Prof. Dr. İtil, “Bu tip idrar kaçırma sorunu pelvik taban kaslarının egzersizi veya cerrahi yöntemle tedavi edilebilir. Tüm dünyada yaklaşık 1 milyon kişide uygulanan ve birçok cerrah tarafından altın standart yöntem olarak kabul gören ‘Tension free vaginal tape’ denilen cerrahi yöntem, lokal anesteziyle yapılıyor ve yüzde 95 başarı elde ediliyor” bilgilerini aktardı.

Prof. Dr. İsmail Mete İtil, pelvik organ sarkması ve idrar tutamama şikayeti olan hastaların sebep, semptomların şiddeti, pelvik taban kaslarının gücü, kişinin beklentileri, cinsel aktivite, genel sağlık durumu gibi hususlara bakılarak tedavi edildiğini söyledi.

]]>