Şişmanlığı önleyecek anahtar enzim

Uzmanlarca yapılan taze bir araştırmada olan beyindeki bir enzimin azalması durumunda iştahın kesildiği, enerjinin arttığı ve dolayısıyla kilosunu kontrol altına almaya çalışan veya kilo vermek isteyen insanlara yardımcı olabileceği belirtildi.

Journal of Clinical Investigation adlı dergide yayınlanan çalışmada, prolilkarboksipeptidaz adlı enzim, açlığı azaltan vücut kimyasalı olan alfa melanosit uyarıcı hormonu (alfa-MSH) düzenliyor. Eğer PRCP enzimi engellenirse, alfa-MHS seviyesi yüksek kalıyor ve iştahı frenliyor.

Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar, farelerde PRCP’yi engellediklerinde, kemirgenlerin kilo verdiğini, enerji seviyeleri korunduğunu ve tip 2 diyabet hastalığının gelişme riskinin azaldığını gördüler.

Hatta yağlı yemekler ile fast-food yiyen farelerde bile PRCP engellenince, farelerin normal biçimde beslenen farelerden daha az kilo artışı olduğu belirtildi. Araştırmacılar, bulgularının obezite ve tip 2 şeker hastalığı gibi metabolik bozuklukların tedavisinde ilaçlar geliştirmek açısından taze hedefler sağlayacağını söylediler.

]]>