Sindirimi Hızlandıran Besinler

Toplum olarak yaşanan en büyük problemlerden biride sindirim sorunudur. Gerek bağırsakların gerek midenin yavaş ya da doğru çalışmamasından kaynaklanan sindirim sorunları birçok kişinin ortak problemlerinden biri olup kişinin günlük hayatında zorluklar yaşamasına neden olmaktadır. Toplumda en fazla görülen sindirim sorunu genel anlamda yanlış beslenmemizde kaynaklanmaktadır. Özellikle bağırsakların yeteri kadar doğru ya da hızlı çalışmaması sonucunda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri kabızlık problemidir.

Hem erkeklerde hemde bayanlarda çok fazla görülen kabızlık problemi kişinin günlük aktivitelerini yapmasını zorlaştırırken aynı zamanda beraberinde bazı hastalıkların oluşmasına da neden olmaktadır. Sağlıksız sindirim sonucu mide de gastrit gibi sorunların çıkması görülürken bağırsaklarda da kabızlızlığa bağlı olarak hemoroid, anal fissür, basur gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi problemlerin yaşanmasında ki en büyük neden ise sağlıklısız ya da yanlış beslenmekten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sindirim sorunlarından kurtulmak için öncelikle sağlıklı beslenme kurallarına uymamız gerekir.

Her besinin kendine göre özellikleri ve değerleri varken aynı zamanda her besinin vücudumuza sağladığı bazı faydalar da vardır. Bu besinlerden bazıları ise sindirimin hızlanması ile görevli olan besinlerdir. Çeşitli meyve, sebze, içecek, bitki ve diğer besinlerden oluşan bazı yiyecekler kolay hazım etmenize ve dolayısıyla sindirimin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Sindirimin hızlanmasına yardımcı olan bu besinleri sık sık tüketerek sindirim problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz. Çeşitli besinlerden oluşan bu yiyecekleri öğünlerinizde, öğün aralarınızda yiyebilir ya da içebilirsiniz.

İşte sindirimi hızlandıran tüm besinler;

– Lahana, brokoli, ıspanak, karnabahar, pırasa

– Elma, karpuz, kayısı, ananas, portakal, greyfurt

– Sinameki, mate, yeşil çay, beyaz çay, tarçın, zencefil, kahve

– Acı biber, acı pul biber

– Kefir, yoğurt, yumurta

– Kepekli ve tahıllık yiyecekler, yulaf

– Fındık, badem, kabak çekirdeği, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir

– Su

Tüm bu yiyeceklerin dışında sindirimin ve metabolizmanın çalışması için mutlaka gün içerisinde spor, egzersiz ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Spor yapmanız besinlerin hızlı hazmedilmesine yardımcı olurken aynı zamanda sindirimin hızlanmasına ve bazı sindirim problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın sindirim sistemi düzensizliği kilo almanıza neden olan en büyük etkenlerden biridir. Sindirim sisteminin düzene girmesi ise kilo kontrolü sağlamanız için en önemli yoldur.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, doğru beslenme, beslenme önerileri, sindirimi hızlandıran besinler, sindirim sistemi, sindirim, sindirim sistemini çalıştıran besinler, bağırsak tembelliği, bağırsaklar nasıl çalışır, bağırsaklar nasıl hızlanır, bağırsakların çalışması için ne yemeli, kilo kontrol, sindirim sistemi nasıl düzelir, kefir