Sınav döneminde beslenme

Sınav dönemi yaklaşmakta ve özellikle aileler çocuklarının uzun süreli ders çalışmasından beslenmeye doğru düzgün vakit ayıramamalarından yakınırlar. Beslenme uzmanları imtihan günü, hem zihnen hem de bedenen dinç ve sağlıklı olmanın doğru besinleri tüketmekten geçtiğini söylemekteler. Sınav öncesi stres de doğru besinleri tüketerek yok edilebilir.

Üniversite sınavına adetlı günler kalmış iken, imtihan dönemi içerisinde nasıl beslenilmesi gerektiğini açıklayan beslenme uzmanlarının, önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bilhassa normalin üstünde stres, mide bulantısı, baş dönmesi, kilo alma yada verme gibi sağlık sorunlarının önüne geçmek açısından doğru beslenmek şart.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan’ın, imtihan döneminde beslenme önerilerini muhakkak dikkate almalısınız. Yeterli ve sağlıklı beslenme ile olumsuzluklar yakanızı bırakmış olacak.

Sınav dönemi beslenme önerileri

Sınav öncesi, sabahı ve sırasında ne tür besinler tüketilmelidir?

Kahvaltı yapmak güne sağlıklı başlamanın ilk kuralıdır. Her zaman kahvaltıyı asla ihmal etmememiz gerektiğini söyleyen Yüceacan, bilhassa imtihan sabahı daha çok önem verilmesi gerektiğini söylüyor.

Yeterli düzeyde ve doğru besinler yapılan kahvaltı, özellikle aritmetik işlemlerde beyninizin daha iyi çalışmasını sağlar. Dikkat gereken test sorularında başarı sağlamak açısından muhakkak kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı yapılmadan girilen sınavda, baş ağrısı, dikkatsizlik, yorgunluk ve şekerin düşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sınav öncesinde ders çalışırken motivasyonu arttırmak, performansı yükseltmek ve zihninizi daha çok bilgi ile doldurmak açısından; süt ve türevleri, et, yumurta, kurubaklagiller, sebze ve meyveler ve tahıllar tüketmeye önem verin.

Kahvaltı sırasında bol çeşitli besinler tüketilmelidir. Tek tip beslenmeden kaçınmalı, kahvaltıda olabildiğince zihin açıcı besinler olmalıdır. Süt, yumurta, peynir, tam tahıl ürünü ekmek, sebze-meyve ve sebze-meyve suları gibi sağlıklı bir sabah kahvaltısı yapın.

Sınav esnasında huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi problemlerle karşılaşmamak açısından ise; çay, kahve ve kola yerine %100 meyve sularını ve suyu tercih edin.

]]>