Sıkılaşmaya Yardımcı Egzersizler

Fazla kilo problemi neredeyse tüm bayanların ortak problemlerinden biridir. Fakat bir grup bayansa her ne kadar ideal kilosunda olursa olsun vücudunun şekilsiz olduğundan ve bazı bölgelerin sarkık durmasından şikayetçidir. Bu nedenle kilonuz ideal olsa dahi vücudunuzun biraz sıkılaşmaya ihtiyacı olabilir. Sıkılaşmış bir cilt ise daha dinç ve sağlıklı bir vücut görüntüsü sergilemenize yardımcı olmaktadır. Sıkılaşmanın ilk kuralık şüphesiz ki yürümektir. Özellikle tempolu yürüyüşler sıkılaşmanızı sağlarken aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olmaktadır.

Her ne kadar toplum olarak yürüyüş yapmanın etkilerini bilsek dahi uygulama konusunda ne yazık ki başarılı değiliz. Özellikle gün içerisinde sürekli faaliyet halinde olduklarını söyleyen bayanlar bu nedenle zaman bulamadıklarını yürüyüş ve egzersiz yapamadıklarını söylerler. Fakat evde uygulayabileceğiniz bazı basit egzerizler ile sıkılaşmanız mümkün. Özellikle sıılaşmanıza yardımcı olan bu egzersizleri günde 1 defa bile uygulamanız kısa sürede olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

İşte sıkılaşmanıza yardımcı egzersizler

Çömelme

Ayaklarınızı omuz hizasında açarak dik durun. Nefes verirken kalçanızı dışarı doğru çıkarın ve ağırlığı topuklarınıza verin. Bu şekilde bir sandalyeye otururmuşçasına kalça yere paralel oluncaya kadar çömelin. Yere doğru alçalırken dizlerinizin ayak parmak uçlarını geçmemesine dikkat edin. Hareket sırasında bel bölgesindeki doğal kıvrımı muhafaza edin. Göğsünüzün açık, başınızın karşıya bakacak şekilde olduğundan emin olun. Nefes alırken başlangıç pozisyonuna doğrulun. 15 tekrardan üç set yapabilirsiniz.

Şınav

Eller omuz hizasında yerde, kollar vücuda yakın, parmaklar ileri bakacak şekilde şınav pozisyonu alın. Dirsekleri yana açmadan bükerek göğsü yere yaklaştırın. Ellerle yeri itip kolları düzleştirerek başlangıç pozisyonuna dönüp arka arkaya 15 defa tekrarlayın.

Plank

Yere yüzükoyun uzanın. Kolları dirsekten 90 derecelik bir açıyla bükerek, dirsekler omuzların hemen altında olacak şekilde kolunuzun dirsekten sonrasını yere koyun. Karnınızı da yerden kaldırarak ayaklarınızın ve kollarınızın üzerinde durun. Karın ve kalça kaslarının sıkılı, vücudunuzun düz olduğundan emin olun. Nefes alıp vererek 30 saniye-1 dakika kadar bu pozisyonda kalın. 15 tekrardan üç set yapabilirsiniz.

Crunch

Bu mekik hareketi tüm karın kaslarını çalıştırdığından karın bölgesindeki yağları eritmek için tercih edilebilir. Ellerinizi ensenize alın, boynunuzu oynatmadan gövdenizi yerden yavaşça kaldırın. Gövdeyi hafif öne doğru büküp karın kaslarınızı hissettikten sonra yavaşça aşağı doğru dönün ve ikinci tekrara başlayın. 15 tekrardan üç set yapılabilir. 

İp atlama

Sağlam bir ip seçip çift ayak ip atlama yapıyoruz. İpi el bileğinden seri bir şekilde çevirmeye başlayıp zamanla çok tekrar ede ede istediğimiz tempoya yaklaşabiliriz. Yoruluncaya kadar bir dakika ip atlayıp iki dakika dinlenerek devam edebiliriz. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kilo verme, diyet, egzersiz, spor, sıkılaşmaya yardımcı egzersizler, nasıl sıkılaşırım, sıkılaşma, sıkılaştıran egzersizler, diyet ve spor, evde yapılan egzersizler, evde hangi egzersizleri yapabilirim, sıkılaşmak, kilo verdiren hareketler, sıkılaştıran hareketler, evde yapılan hareketler, nasıl kilo verebilirim, vücut yapmak, egzersiz yapmak