Sigara menopozu hızlandırıyor

Kansere sebebiyet olduğu bilimsel olarak kanıtlanan sigara, kadınlarda hücresel yaşlanmayı ve hücre ölümü sürecini de başlatıyor. Uzmanlarca yapılan araştırmalar, sigaranın erken menopoz ve kemik erimesine sebebiyet olduğunu, kanser gibi pek çok hastalığa yol açan serbest radikalleri artırdığını ortaya koydu.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysun Çetin, iki yılı aşkın süredir yürüttükleri klinik çalışmasında sigaranın kadınlar üzerindeki etkilerini araştırdıklarını bildirdi.

Çetin, ”İnsan vücudunun normal metabolik faaliyetleri sırasında ve radyasyon, alkol, sigara ile ağır metaller gibi dış kaynaklı etkenlerle oluşan moleküller olan ‘serbest radikal’ler, DNA zincirinde kırılmalara sebebiyet olarak kanser oluşumunu, hücresel yaşlanma ve hücre ölümüne derece giden süreçleri başlatırlar. Sigaranın, radikalleri aşırı derecede artırdığını tespit ettik” diye konuştu.

Araştırmaya dâhil ettikleri 60 kadının vücudundaki serbest radikal düzeylerini ölçtüklerini ifade yapan Çetin, sigara içen veya sigaraya maruz kalan kadınların daha erken menopoza girdiğini belirlediklerini kaydetti.

Araştırmada, özellikle yaşlılık döneminde çok görülen kemik erimesi (osteoporoz) hastalığının artmasında sigaranın etken olduğunun ortaya çıktığını belirlediklerini vurguladı.

]]>