Sıfır beden olanlar erken menopoza giriyor

Nasıl ki şişman olmak bazı sağlık sorunlarına yol açıyorsa, aşırı derecede zayıf olmakta sağlık sorularının ortaya çıkmasına sebebiyet olur. Hele ki son zamanlarda genç kızların sıfır beden tutkusu bu sorunların daha da erken ortaya çıkmasını tetiklemekte.

Araştırmacı uzmanlar, sıfır bedene sahip olan kadınların erken menopoz riskinin olduğunu söylemekteler. Bunun nedeni de şöyle açıkladılar:

“Vücuttaki kritik yağ sınırı %12′dir. Yağ sınırının bu değerin altına düşmesi üreme fonksiyonlarının durmasına sebebiyet olur. Zayıflama tutkusu olan ve sıfır bedene sahip olan kadınlarında ciddi derecede yağ kaybettikleri açısından erken menopoza giriyorlar.”

Normal şartlarda Türkiye’de menopoza giren kadınların yaş ortalaması 48′dir. Fakat bazı faktörlerden dolayı kadınlar 40 gibi daha erken yaşlarda menopoza girebiliyorlar. 40 yaş öncesi ise erken menopoz adetlıyor. Stres,sigara veya çevre kirliliği gibi faktörler erken menopoza tetiklediği gibi, aşırı zayıf olmakta menopozun erken görülme nedenleri arasındadır. Çünkü üreme açısından vücudun enerjiye ihtiyacı vardır. Aşırı zayıf olan kişilerin enerjileri ise düşüktür.

]]>