Şiddetli sayı ağrısına dikkat etmeli

Kadınlarda sayı dönemlerinde belirgin olarak hissedilen ağrının şiddetine göre altta yatan bazı jinekolojik hastalıkların habercisi olabileceği konusunda uyaran uzmanlar, sayı dönemi ağrılarının şiddetli olması halinde mutlak suretle jinekolojik muayene yaptırmak gerektiğini belirtiyor.

Şiddetli ağrı hissedilmesi halinde jinekolojik muayenenin mutlak suretle yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, ağrının rahmin en iç tabakasının rahmin dış tabalarında veya rahim dışı bir bölgede bulunması, rahim ağzında darlık, rahim tümörleri, rahmin farklı pozisyonlarda olması, rahim ve komşu organların iltihabi gibi ciddi sorunlardan kaynaklanabileceği uyarısında bulunuyor.

Maya Tüp Bebek Merkezi Tıbbi Direktörü Operatör Dr. Osman Denizhan Özgün, kadınların karşılaştığı en sık problemlerin başında sayı ağrısı şikayetlerinin geldiğini belirtti.

Adet ağrısının, kramp tarzında, bele ve kasıklara, bazen bacaklara vurabilen şiddetli bir ağrı olarak tanımlandığını ifade yapan Özgün, bu ağrıya bazı kadınlarda bulantı, kusma, sinirlilik, kabızlık, ishal ve sık idrara çıkma gibi şikayetlerin de eklenebildiğini söyledi.

Özgün, sayı sancısının yaşam kalitesini bozduğuna, iş gücü kaybına yol açtığına ve bazen altta yatan başka jinekolojik hastalıkların belirtisi olabildiğine dikkati çekti.

İki nedeni olabilir

Adet ağrılarının iki nedenden kaynaklanabildiğini belirten Özgün, birincil nedenlerin daima buluğ çağında ortaya çıktığını ifade etti. Özgün, ağrının yumurtlamayı takiben kanamaya hazır hale gelmiş rahmin iç tabakasının kasılarak dökülmesini sağlayan sayı kanaması ve özellikle regl döneminde vücuttan salgılanan hormonlardan kaynaklandığını söyledi.

Bu tür ağrıların tedavisinde ağrı kesicilerin kullanıldığını belirten Özgün, sayı sancısı ile yumurtlama arasında yakın ilişki bulunduğunu dile getirdi.

Özgün, ağrı kesicilere cevap vermeyen durumlarda doğum kontrol hapları ile yumurtlamanın ortadan kaldırılmasının, sayı sancısını sorun olmaktan çıkarabildiğini ifade yapan Özgün, “Ancak ağrılar çok şiddetliyse ve başka jinekolojik belirtiler de eşlik ediyorsa bir jinekolojik inceleme şarttır” uyarısında bulundu.

“Kafein içeren gıdalardan uzak durulmalı”

Birincil sayı ağrısının, kişisel alınabilecek bazı önlemler ile azaltılabileceğini belirten Özgün’ün verdiği bilgiye göre, sayı kanaması öncesinde veya esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınılması öneri ediliyor.

Bol ölçüde su içilmesi, sigaradan uzak durulması, yüksek ölçüde alkol tüketilmemesi halinde sancılı sayı kanamaları, daha kolay geçirilebiliyor.

Sancı, ilaç kullanılmaksızın fizik tedavi, egzersiz ve ılık su ile duş şeklinde azaltılabiliyor. Sancı ile nasıl baş edilmesi konusunda sağlık merkezlerindeki “Adet Ağrıları Merkezlerine” başvurulması öneriliyor.

Adet döneminde saç boyatılmaması ya da banyo yapılmaması gibi bilgiler ise doğruluk içermiyor.

]]>