Sıcak içilen çayda kanser tehlikesi

Uzmanlar, sıcak içeceklerin bir ölçü soğutulmadan içilmesi halinde gırtlak kanseri riski oluşturduğunu açıkladı. Bu durum, özellikle dumanı tüterken çay içmeyi seven çay tiryakileri açısından kötü bir haber niteliğinde.

Uzmanlar, çayı, kahve, neskafe gibi sıcak içilen içeceklerin içilmeden önce onu bir parça soğutmak gerektiğini belirtiyor.

İran’da yapılan ve Amerika’da da kabul görüp yayınlanan bir araştırmaya göre dumanı halen tüten, sıcak içeceği 2 dakika içinde tüketenlerin diğer kişilere göre gırtlak kanserine yakalanma riski 5 kat daha fazla.

Uzmanlar kanser riskini kendinizden uzak tutmak açısından 4 dakika kadar içeceğinizin ılık hale gelmesini beklemenizi öneri ediyor.

Sıcak çayı sağlıklı hale getirmenin bir diğer yolu da bazılarımızın zaten tercih ettiği, limon sıkmak. Bir parça limon suyu ihtiyacımız olan günlük C vitamini takviyesine katkıda olur ve çayın içindeki antioksidanların alımını arttırır.

Sanıldığının aksine İngilizlerin tercih ettiği çayın içine süt koyma yöntemi ise çayın kalbe yönelik olan tüm faydalarını yok eder.

]]>