Sezaryen doğum mu normal doğum mu?

Hamile kalan her kadını, biraz da babaları katarsak taze anne ve baba adaylarını 9 ay boyunca en çok düşündüren konu doğumun nasıl olacağıdır. Özellikle ilk hamilelikte anne adayı doğumda neyle karşılaşacağını bilememekte, sezaryenin mi yoksa normal doğumun mu daha iyi olacağına karar verememekte, arkadaşları, aile büyükleri, daha evvel bebek sahibi olmuş kişilerin söyledikleri ile bir o tarafa, bir bu tarafa meyil etmekte, panik ve heyecan içinde bir çıkar yol aramaktadırlar.

Nasıl karar verilmeli, kime danışmalı?

Tabii ki bu konudaki yol göstericiniz, daha doğrusu karar verecek ve kararı size onaylatacak kişi hekiminizdir. Çünkü sizin ne istediğiniz veya neye inandığınızdan çok önemli olan, neyin gerekli olduğu veya sezaryenin mi yoksa normal doğumun mu hem anneye hem de bebeğe o anki pozisyon içinde faydalı olacağıdır.

Ne zaman sezaryen doğum yapılmalı?

Hemen her gebelikte başlangıçta yapılan kontrollerde bir özellik yoksa doğumun normal doğum olarak yapılması planlanmalı, lakin gebelik sırasında veya son dakikalarda bir problem ortaya çıkarsa sezaryene dönülebilinmelidir. Ama gebeliğin başlangıcında kesinkes sezaryene karar verdiğimiz bazı özel durumlar vardır, bunların başında;
– Çatısı dar (kalça yapısı doğum yapamayacak kadar dar olan),doğuma uygun olmayan kadınlar,
– Bebeğin duruş bozukluğu (yan duruş gibi doğuma olanak vermeyen duruşlarda) olduğu durumlarda,
– Genelde yaşlı gebeliklerde (35 yaş üstü ve ilk gebeliği olan kadınlarda),
– Bazı çok genç anne adaylarında,
– Anne adayının ıkınmayı engelleyecek hastalıklarında (çeşitli göz bozukluğu, yüksek tansiyon, bel fıtığı gibi),
– Anne adayının psikolojik olarak veya zihinsel olarak normal doğumu tolere edemeyeceği durumlarda,
– İkiz, üçüz gebeliklerin çoğunda,
– Gebelik sırasında gelişen tansiyon problemlerinde,
– Rahim ağzı hastalığı(rahim ağzı kanseri gibi) olanlarda,
– Plasentanın (çocuğun eşi) rahim ağzını kapadığı durumlarda,
– Genelde daha önce sezaryen geçirmiş kadınlarda,
– Bazı kalp rahatsızlıklarında,
– Vajinada mikrop veya hastalık olan bazı durumlarda (herpes veya tümör gibi)
– Vajen daraltma ameliyatı geçirmişlerde.

Ve birkaç diğer sebeple hekiminiz sizi değerlendirecek ve kesin karar verebilecektir. Bunların dışındaki kesin olmayan durumlarda verilecek karar gebeliğin gidişine, annenin ve bebeğin sağlık durumuna göre son dakikaya kadar değişecektir.

Normal doğum sancısı kadını olgunlaştırıyor

Normal doğum, yıllardır insanoğlunun ve bütün memeli canlıların soylarını devam ettirdikleri doğkırmızı bir yöntemdir. En önemli özelliği kendi kendine olmasıdır. Normal bir doğum sonrası anne kısa bir dinlenme süresi sonucunda normal günlük yaşantısına dönebilmektedir. Eğer doğumu hastanede yapmışsa (ki artık evde doğum oluşabilecek aksiliklerin önlenebilmesi açısından önerilmiyor) kısa sürede evine dönecektir. Bazılarına göre de çekilen doğum sancısı kadını olgunlaştırmakta, geliştirmektedir.

Anne adaylarını normal doğumdan korkutan olayların başında ise bazen 12 saate kadar uzayabilen doğum sancılarının yarattığı sıkıntıdır. Ama günümüzde gelişen anestezi teknikleri ile ağrısız doğum, hipnozla ağrısız doğum gibi yenilikler bu korkuları ortadan kaldırmaktadır. Bunun dışında, doğumun nerede ve ne zaman başlayacağının bilinmemesi, hastaneye yetişememe veya doktoru bulamama gibi nedenler anne adaylarını sezaryene yönlendirmektedir.

]]>