Seyahate çıkacak anne adayları dikkatli olmalı

Hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesi de, özellikle bacaklarda derindeki toplardamarların tıkanmasıyla ortaya çıkan Derin Ven Trombozu olarak bilinen hastalıktır. Derin Ven Trombozu’nun hamilelerde normal popülasyona göre 4-6 kat daha sık görülüyor.

Maçka e-LAB Medikal Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe’nin verdiği bilgilere göre; günün herhangi bir saatinde aç veya tok karnına yapılan kan testi ile hastalıkla ilgili risk taşıyıp taşınmadığını öğrenmek mümkün oluyor. Hamilelik dönemi boyunca doğum yaklaştıkça özellikle altıncı aydan sonra hastalığın ve hastalığa bağlı emboli (pıhtı atması) gibi komplikasyonların görülme ihtimali de giderek artmaktadır.

Hareketsiz kalmayın
Özellikle seyahate çıkacak anne adaylarında, yolculuk süresince uzun süre hareketsiz kalınacağı açısından derin ven trombozuna bağlı komplikasyonların görülme oranının artıyor. Hamileliğin herhangi bir döneminde yapılan tarama testiyle (Aktive Protein C rezistansı APCT), damarlarında tıkanıklığın ortaya çıkma ihtimali daha yüksek olan kişileri saptamak mümkün olmaktadır. APC rezistansı tarama testi olarak son derece hassas bir yöntemdir. Gen seviyesinde bozukluk olan vakaların yüzde 65′ini APC rezistansı testi ile saptamak mümkün haldedir. APC rezistansı testi, özel bir koşul gerektirmemekte, günün herhangi bir saatinde aç veya tok karnına verilen kan örneğinden çalışılabilmektedir. Yalnızca 1 kez yaptırılması yeterlidir.

]]>