Sessiz kalp krizi daha tehlikeli

ABD’nin Duke Üniversitesinden bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmada taze bir görüntüleme tekniği kullanılarak hastalar tarafından fark edilmeyen sessiz kalp krizinin verdiği kötü etki belirlendi.

Duke Üniversitesi’nden Dr. Han Kim, gizli kalp krizlerinin EKG’de (elektrokardiyogram) tespit edilebilecek izler bırakmadığına dikkat çekerek ağrı olmadığı ya da duyulan ağrının başka nedenlerden kaynaklandığı sanıldığı açısından ABD’de her yıl yaklaşık 200 bin kişinin kalp krizi geçirdiğini fark edemediğini belirtti.

Dr. Han Kim ve ekibinin yaptığı araştırma ise taze bir görüntüleme tekniği olan DE-CMR’nin (Delayed enhancement cardiovascular magnetic resonance) kötü etki görmüş kalp dokularını diğerlerinden ayırmayı sağladığı açısından, sessiz kalp krizinin verdiği zararı tespit etmede yardımcı olabileceğini gösterdi.

Araştırmada damar sorunları olan, lakin kalp krizi geçirmemiş 185 hastanın kalbine DE-CMR yöntemiyle bakıldı ve damarlarının tıkalı olup olmadığını belirlemek açısından anjiyo yapılan hastalar iki yıl boyunca izlendi.

Deneklerin yüzde 35′i gizli kalp krizi belirtileri gösterdi ve kalp krizinde normalde rastlanan Q dalgası bu hastalarda görülmedi.

Araştırma, sessiz kalp krizlerinin normal kalp krizlerinden üç kat daha yaygın olduğunu ve damar sorunlarının fazla olduğu hastalarda bu tür krizlere daha sık rastlandığını gösterdi.

Araştırmayla sessiz kalp krizi geçirenlerin ölüm riskinin 11 kat fazla olduğuna da dikkat çekildi.

]]>