Serebral palsi nedir?

Serebral Palsi’li çocukları olan anne ve babaların bu hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olması, bilinçlenmesi ve nasıl bir davranış sergilemeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. Doğum öncesinde, sırasında yada sonrasında dünyaya gözlerini taze açmış bebeklerde oluşan komplikasyonlar sonucu meydana gelen bu hastalık, bebeğin bundan sonraki yaşamını olumsuz derece etkilemektedir.Bu sebeple anne ve babalara büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

 

Serebral Palsi nedir?

Beyin felci olarak da bilinen Serebral Palsi; doğum öncesi, sırası yada sonrasında beyin bölgesinde meydana gelen bir sorunun, hareket olanağını sağlayan kasların yetersiz ve zayıf kalmasını etkilemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Serebral’ın anlamı beyinle ilgili demek; Palsi’nin anlamı ise, kas yetersiziliği demektir.

Çok erken bir zamanda ortaya çıkan bu hastalık, taze gelişen beyni etkilemektedir. Serebral palsi hastalığı olan çocuklarda güçsüzlük, sertlik, yavaşlık, titreme, denge bozuklukları ve daha birçok sorun görülür. Beyindeki oluşan kalıcı hasar neniyle ortaya çıkan bu hastalığın diğer adı da spastiktir.

]]>