Savant sendromu nedir?

Savant sendromu nedir?

Savant sendromu bir çeşit zihinsel becerilere sahip olma durumu olarak tanımlanmakta ve bu kişiler bilhassa da matematik, müzik ve görsel alanlarda yeteneklerini sergilemektedirler. Savant sendromu yaşayan hastaların bir çoğu otistiktir. Bu hastalar matematik alanında çok haneli sayıların çarpımını kısa sürede yapmakta, duyduğu bir müziği hiç eğitim almadan enstrümanla zorlanmadan hemen çalmakta ya da çok kısa süreliğine görmüş olduğu bir manzarayı aynı şekilde resmetmektedir.

Savant sendromunun neden kaynaklandığı henüz tam olarak açıklanmış değildir. Ancak beynin sol yarım küresinin diğer insanlara göre sıra dışı olmasından kaynaklı olduğu bilinir. Dünyada olağandışı yetenekleri olan savant hastalarının sayısı 50-100 arasındadır.

İşte otistik savant hastası olan Stephen Wiltshire isimli bir ressamın helikopterle sadece 20 dakika New York şehri üzerinde yaptığı gezintiden şehrin kopyasını kısa bir sürede hafızasından çizdiği o resim.

Savant sendromu

otistik savant hastalığı, otistik savant ne demek, otistik savant nedir, savant otistik sendrom, savant sendromu, savant sendromu hastalığı, savant sendromu nasıl bir hastalık, savant sendromu ne demek