Sarımsak Suyu İçmenin 9 İnanılmaz Faydaları

Saf sarımsak suyu içerken birçok insan için lezzetli olmayabilir, bu eşsiz içecek ile ilişkili sağlık yararları yadsınamaz. Bu meyve suyu, Allium sativum bilimsel ismini taşıyan bitkiden gelen sarımsak dişlerini presleyerek, meyve suyuyla veya harmanlayarak yapılır. Soğanla yakından ilgili olan sarımsak, insan sağlığı üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle dünya çapında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde limon maydanoz sarımsak beraber kullanılıp etkili bir su elde edilebilir.

Aromalı bir madde ve geleneksel tıbbın bir unsuru olarak kullanımı arasında dengeli olan birçok insan, anti-inflamatuar, anti-kanserojen, antibakteriyel, anti-fungal ve antioksidan etkileri için sarımsak suyuna güvenmektedir. Bu meyve suyu yapmak kolay ve zengin bir allicin kaynağıdır, sarımsaktaki aktif bileşen, çeşitli B vitaminleri, C vitamini, manganez, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve çinko ile birlikte sülfürik bileşikler ve diğer uçucu asitler.

Sarımsak Suyu Faydaları

Sarımsak suyunun başlıca faydalarından bazıları arasında kellik önlenmesi, cilt sağlığını desteklemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kan basıncını düşürmek, seks hormonlarının üretimini teşvik etmek, dolaşımın hızlandırılması, kanser riskinin azaltılması, vücudun detoksifiye edilmesi, yatıştırıcı solunum rahatsızlıkları ve kilo verme çabaları arasında yer alır.

Cilt sağlığı

Sarımsak suyu tüketmek cildinize antioksidanlar sağlayabilir, bu da yaşlanma belirtilerini azaltacak, renklenmeyi iyileştirecek ve enflamatuar koşulları veya enfeksiyonları önleyecektir.

Saç kaybı

Birçok insan saçlarını güçlendirmek için sarımsak suyu kullanır, saç dökülmesini önler ve sağlıklı saç köklerini destekler. Bu doğal ilaç içten veya başka saç ürünleri ile karıştırılabilir veya mükemmel etkilere sahip olabilir.

Bağışıklık sistemi

Sarımsak suyunun antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özellikleri, mükemmel bir [2] bağışıklık sistemi kalkanı olmasını sağlarken, aynı zamanda kronik hastalığı ve lokalize enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Kilo kaybı

Allicin, sarımsak suyundaki aktif maddeler, vücuttaki sağlıksız yağların azaltılmasına yardımcı olabileceğinden ve kalori yakmanıza yardımcı olan bir metabolik destek sağladığından kilo kaybı ile ilişkilendirilmiştir.

Sarımsak Suyu Nasıl Yapılır?

İyi bir sarımsak ve biraz sabırlı olmanız şartıyla, sarımsak suyunu kolayca evde yapabilirsiniz. Ya da içerisinde sarımsak bulunan ve çok daha etkili olan Lokman Hekim Kürü kullanmayı da deneyebilirsiniz. Yine de biz sarımsak suyunun nasıl yapılacağını açıklayalım. Yani bir kerede bir kilogram sıkarak yaklaşık 2 bardak sarımsak suyu verilecektir. Etkili olması için sadece az miktarda meyve suyu gerekir, bu nedenle muhtemelen daha sonra kullanmak için suyun geri kalan kısmını saklamak zorunda kalacaksınız.

Malzemeler

1 kilo sarımsak

Adım 1 – Sarımsağı tüm kabuğunu çıkarın ve iyice yıkayın

Adım 2 – Sarımsakları bir karıştırıcıda veya meyve sıkacağı 2-3 dakika karıştırın

Adım 3 – Sarımsak hamuru ince bir elek boyunca bir kavanoza süzün.-

Adım 4 – Sarımsak hamuru en son kalıntılarını temizlemek için sarımsak suyunu bir kahve filtresinden yavaşça dökün

Adım 5 – Oksidasyonu önlemek ve dondurmak için suyu bir buz küpü tepsisine dökün.

Servis önerisi: Sarımsak suyunu kullanmak istediğinizde, bir buz küpünü çıkarmanız yeterlidir ve onu sallar, smoothies, çorba veya sıcak suya ekleyin (sağlıklı bir gargara için)

Sarımsak Suyu Yan Etkileri

Çok fazla sarımsak suyu içilmesi, kanama bozuklukları, mide rahatsızlığı ve baş dönmesi gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kanama: Sarımsağın aktif bileşenlerinin antikoagülan doğası, kanama bozukluklarını şiddetlendirebilir ve büyük bir ameliyattan önce veya sonra alınmamalıdır.

Mide: Konsantre sarımsak suyu dozu mideyi tahriş edebilir, ishale, mide bulantısına ve kramplara ve baş dönmesine ya da baş ağrısına neden olabilir.

Alerjiler: Bazı insanlar sarımsak için uygulama ve içsel alerjilere sahiptir; Bu konsantre suyu sağlık programınıza eklemeden önce doktorla konuşun.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Maydanoz limon kürü ile zayıflayanların yorumları, maydanoz limon kürü sivilce, maydanoz kürü ile zayıflayanlar, maydanoz limon kürü ile kaç kilo verilir, maydanoz limon kürü zararları, maydanoz limon sarımsak kürü.  Maydanoz kürü ile zayıflama, maydanoz limon kürü zayıflatırmı yorumlar, limon maydanoz kürü, Maydanoz Limon Kürünün Faydaları (İbrahim Saraçoğlu), maydanoz limon kürü zayıflatırmı. Maydanoz limon kürü ile zayıflayanların yorumları, maydanoz limon kürü ile kaç kilo verilir, maydanoz suyuyla zayıflayanların yorumları, maydanoz limon kürü zararları, maydanoz limon detoks suyu, maydanoz kaynatıp içmek zayıflatırmı, kaynatılmış maydanoz suyu zayıflatırmı, salatalık maydanoz limon kürü

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.