Sarılık Hastalığı ve Çeşitleri

Kanda bulunan bilirubin oranının artması sonucu göz, deri ve mukozaların sarı renge dönüşmesi durumudur. Bu organların sarı renge dönüşmesi hastalığın belirtilerinden biridir. Bu hastalığın çeşitli nedenleri olabilir. Hepatit olarak da bilinen sarılık hastalığı karaciğer iltihabıdır. Virüsler, ilaçlar, radyasyon, toksik maddeler, bağışıklık sistemindeki bozukluklar gibi farklı nedenlere bağlı olabilir. Halk arasında sarılık bir hastalık olarak bilinir. Aslında sarılık bir hastalık değil belirtidir. Her sarılık viral hepatit ile karıştırılır. Bir çok hastalık sarılık belirtilerine sebep olabilir.Sarılık Hastalığı ve Çeşitleri

Sarılık hastalığının ilk belirtisi göz akında meydana gelen sararmadır. Safra kanalının tıkanması sonucu vücut sararmaya başlar. Bazen safra taşları safranın kesesinin çıkışını tıkar ve açar. Böyle durumlarda geçici sarılık gözlenir. 4 tip sarılık hastalığı bulunmaktadır. Hemolitik sarılık, tıkanma sarılığı, hepatoselüler sarılık, yenidoğan sarılığı.

Hemolitik sarılık: Karaciğerde kırmızı kan hücrelerinin hızlı bir şekilde yıkılması sonucu normal bilirubin miktarı olan 300mg’ın üstüne çıkar. Bilirubinin bir kısmı safraya geçer. Yüksek miktardaki safra idrara çıkmaz. Büyük bir kısmı safraya verildiği halde bir kısmı cilt ve gözde mukozaya yerleşerek sarı renk oluşturur.

Tıkanma sarılığı: Safra yollarının tıkanması sonucu karaciğerde oluşan konjuge bilirubin kana gönderilir ve bilirubin idrarla atılır. Bu tür sarılık, karaciğer sonrası sarılık olarak da bilinir.

Hepatoselüler sarılık: Karaciğer hücrelerin çeşitli sebeplerle hasar görmesi ve bunun sonucunda konjuge bilirubin miktarında azalma olur. Kanda bilirubin mikatarı arttığında idrarda ürobilinojen miktarında da bir artış gözlenir. İdrar koyu renk alırken, dışkı da ise beyaz renk hakimdir. Bulantı ve iştahsızlık gözlemlenir. Son derece önemli bir sarılık türüdür.

Yenidoğan sarılığı: Yenidoğanlarda karaciğer yeterli enzim üretememektedir. Bunun sebebi henüz güneş ışı görmedikleri için UV ışınlarına maruz kalmamışlardır. UV ışınları konjuge bilirubin miktarını arttıracağın bilirubin seviyesi belirli bir süreden sonra düşecektir ve normal hayatlarına devam edeceklerdir. Bu yüzden yeni doğan bebekler geçici olarak küveze konulup kısmi UV ışığı verilir.