Sahte dişçiler insan hayatını tehdit ediyor

Uzmanlar, sahte diş hekimlerinin açtıkları muayenehanelerde sağlık standartlarına ve sterilizasyona uygun olmayan şartlar altında muayene ve tedavi yaptıklarını, bu durumun ölümle sonuçlanabilecek tehlikelere sebebiyet olabileceğini belirtiyor.

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Murat Akkaya, Türkiye genelinde 3 bin civarında sahte diş hekimi bulunduğunu belirtti.

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Murat Akkaya, sahte diş hekimleri ile ilgili açıklamada bulundu.

Türkiye’de 3 bin sahte diş hekimi bulunduğunu ifade eden Akkaya, bu sorunun yalnızca Türkiye’de değil diğer ülkelerde de var olduğunu söyledi.

Akkaya, diplomasız olarak yapılan müdahalelerin çok büyük sorunlara sebebiyet olduğunu belirterek, Türkiye genelinde diş hekimleri odalarının bu kişiler hakkında denetim yapılması açısından devletin kurumlarına ihbarlarda bulunduğunu, lakin sonuç alınamadığını kaydetti.

Akkaya, “Sahte diş hekimlerine önceden daha az ceza veriliyordu. Şimdi ise 3-5 yıl hapis cezası veriliyor. Bu ceza paraya çevrilmiyor ve tecil edilmiyor. Bu ceza caydırıcı olmasına rağmen yine de gerekli değil. Denetimlerin sıkı yapılması lazım.” diye konuştu.

Devlet’e ait ağız ve diş sağlığı kurumlarının ihtiyacı karşılayamadığını söyleyen Akkaya, şöyle dedi:

“Devlet kendi kurumlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti veriyor. Bunun adetsı vatandaşın ihtiyacını karşılayacak düzeyde değil. Bir vatandaş diş açısından devletin kurumuna gittiği zaman 120 veya 6 aya kadar beklemek zorunda kalıyor. Bu zaman içinde dişteki riskler de artıyor. Buna çözüm bulunmalı ve tedbirler alınmalı.”

]]>