Sağlıklı kalp açısından 6 ipucu

Prof. Dr. Öz, ölümlerin bir numaralı sorumlusu olan kalp ve damar hastalıklarının engellenmesi ve sağlıklı bir kalbe sahip olmak açısından 6 püf noktası önerdi. İşte sağlıklı kalbin 6 püf noktası…

ABD’de yaşayan dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, sağlıklı bir kalp açısından 6 püf nokta önerdi.

1. Egzersiz:

Her türlü fiziksel faaliyet LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürür, HDL (iyi kolesterol) seviyesini artırır, kalbi kuvvetlendirir. Optimal sağlık açısından haftada en az 3 kez 20 dakika kalp ve damar faaliyetini artırıcı egzersiz yapmak gerekir.

2. Balık, fındık ve ceviz:

Balık, fındık ve ceviz gibi omega-3 (iyi yağlar) yağ asitleri yüksek gıdalar, kandaki trigliserid seviyesini düşürür, kalp ritmini istikrara sokar. Yeterince omega-3 almak açısından haftada 3 boyut balık ve günde yaklaşık 30 gram ceviz tüketmek gerekir.

3. İyi uyku:

7 saatten az uyku damar yaşlanmasını ve kalp krizi riskini artırır. Her gece kesiksiz en az 7 saat derin uyku uyumak gerekir.

4. Sigara:

Kalıtsal etkenlerin kalbi nasıl etkilediğini kontrol etmek olası değil, lakin yaşam tarzı kararı önemli. Sigara ve tütün yalnızca kalp krizi riskini artırmakla kalmıyor, diğer hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

5. Stres:

Stres, kalp hastalıklarının önlenebilir bir nedeni. Stresi rahatlama yoluyla azaltmaya çalışmak ve meditasyon kalp sağlığını korur.

6. Testler:

Kalp krizi riskini azaltmak açısından vücut değerlerini bilmek önemli. Kolesterol, tansiyon ve fiziksel (EFOR- en yüksek kalp ritmi seviyesi ve dinlenmedeki seviye) testler doktorların sağlayacağı danışmanlık açısından gereklidir.

]]>